Dört gözle beklediğiniz yaz tatili nihayet geldi mi? Hem zihninizi hem vücudunuzu dinlendirmeyi düşünüyor, çocuklarınızla kucak dolusu süre geçirmeyi planlıyor, iş yoğunluğundan uzaklaşıp birazcık nefes almak istiyorsunuz şüphesiz. Bunun için de uygun şartları evvelinde hazırlama telaşındasınız. Peki, çocuklarınızla ailece tatile çıkmadan ilkin, seyahat esnasında ve dinlence esnasında bilhassa dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bazı noktalar bulunduğunu biliyor muydunuz?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Korkmaz “Tatile çıkarken hem çocuklarınızın rahatını ve güvenliğini sağlamak hem de dinlenme ihtiyacınız olan şeyi karşılamak için bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor.” diyor. Dr. Neslihan Korkmaz mühim ikazlar ve önerilerde bulunmuş oldu.

Dinlence öncesi muayeneye götürün
Tatile giderken doktorunuzla konuşun ve eğer mümkünse dinlence öncesi son bir kez muayene olmaya gidin. Sinek ısırıklarına, yaralanmalara, güneş yanığına, ishale yada kabızlığa karşı iyi mi davranmanız icap ettiğini öğrenin.

Aşı kartını ne olursa olsun yanınıza alın
Bilhassa ilk kez bebeğinizle tatile gidiyorsanız aşı kartını yanınıza alın. Çocuğunuzun tatilde kendini evinde olmasıyla birlikte rahat hissetmesini sağlamak için puseti, ıslak mendili, bezi, tek kullanımlık önlüğü, tabak ve kaşığı, en sevilmiş olduğu oyuncağı, yatak arkadaşı, kitabı ve tırnak makası da yanınızda olmalı.

İlk yardım çantası hazırlayın
Tatile giderken muhakkak yanınızda bir ilk yardım çantanız olsun. Ateş düşürücü, yanık kremi, morluklar yada düşmeler için bir krem, sinek ısırıkları için krem ve alerjik durumlar için alerji ilacı, ishal için probiyotik, yara bandı, termometre yanınızda olsun. Güneş kremi, nemlendirici ve cibinliği de unutmamaya çalışın.

Bebeğinizin beslenmesini düşünerek yer seçin
Tatilde kalacağınız yeri seçerken bebeğinizin beslenmesini düşünün. Dinlence onun için esasen değişim anlamına geliyorken bir de beslenme düzenini bozarsanız alışması zor olacaktır. O yüzden tatilde düzgüsel sıhhatli beslenmesini sağlayabileceğiniz bölgeleri seçmeye itina gösterin. Mümkünse bebeğinizin besinini sizin hazırlayabileceğiniz konaklama yerini seçmeniz en doğrusu. Tatilde bebeğinizin gıdalarını açık havada bekletmemek ve bakteri üremesini engellemek için yanınızda yeterince kap kaçak götürün.

Acil durumları düşünerek yer seçin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Korkmaz “Tatilde acil bir durumla karşılaştığınızda çocuğunuzu hızlıca götürebileceğiniz yakın bir sıhhat kuruluşunun olabileceği bölgeleri seçin. Herhangi bir kaza, acil apandisit, ameliyat şeklinde olasılıkları göz ardı etmeyin” diyor.

Gereksiz giyim almayın
Yanınıza gereksiz, fazla giyim almayın. Daha fazlaca pamuklu, terletmeyecek, açık renkli, onu güneşten koruyacak, ince, rahat giysiler alın. Mayosunu, kolluk yada simidini, şapkasını, havlusunu, terlik ve ayakkabısını ihmal etmeyin.

Dinlence hazırlığına ortak edin
Evladınız 4 yaşından büyükse, bavulunu birlikte hazırlayın; böylece hem onun tatile olan ilgisini yüksek tutarsınız, hem de mesuliyet duygusu kazanmasını sağlarsınız. Kendi kişisel bavulu olmasını sağlayın ve bavulunun sorumluluğunu dinlence süresince ona verin.

Uyku düzenini bozmayın
Çocuklar düzeni severler; o nedenle uyku düzenini olabildiğince bozmamaya çalışın. Sizin odanızda yatan bir bebekse, dışarıda uyutmaya çabalamayın. Sizin odanızda kalmaya devam etsin ve evinizdeyken yatmış olduğu saatte yatsın. Evde değişik bir odada kalan bir çocuk ise mümkünse değişik odada yatırmaya çalışın ki sizin odanızda yatmaya alışmasın.

Uykudayken yolculuğa çıkın
Otomobil yolculuğunda 1,5-2 saatte bir mola vererek, çocuğunuzu otomobil koltuğundan indirip hareket ettirin. Çocuğunuzun uyku saatlerinde yolculuğa çıkmayı tercih edin. Otomobil hareket halindeyken kesinlikle otomobil koltuğundan indirmeyin. Camlara gölgelik koyarak çocuğunuzun güneşten rahatsız olmasını engelleyebilirsiniz. Tayyare yolculuğunda ise tayyare kalkarken ve inerken bebeğinizi beslerseniz ve büyük ufaklıklara sakız çiğnetirseniz kulaklarındaki basıncı azaltırsınız. Uçağa son olarak binmeye ve en ilkin çıkmaya çalışın. Seyahatte size hareket rahatlığı sağlaması için koridor tarafındaki koltukları tercih edin.

Kumda yürütün
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Korkmaz “Çocuğunuzla yada bebeğinizle denizin mavi bayraklı olduğu bölgeleri tercih etmeniz fazlaca daha mühim. Ailelerin mümkün olduğunca çocuklarını havuza sokmaması, birçok enfeksiyondan korunmasını elde edecektir. Ek olarak kumda adım atması ve oynaması çocuğunuzun hem el koordinasyonunu artıracak hem de düztaban riskini azaltacaktır” diyor.

(Toplam: 23, Bugün: 1 )