Pirpirim otu halk içinde semizotu olarak bilinmektedir. Pirpirim otunun sıhhat yararları içinde kilo yitirilmesine destek olma , kalp sağlığını iyileştirme, sıhhatli büyümeye destek olma ve evlatların gelişimini sağlama açısından çeşitli yararları bulunmaktadır. Ek olarak pirpirim otu bazı kanserleri önlemeye , cildi korumaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, kuvvetli kemikler meydana getirmeye ve dolaşımını artırmaya destek verir.

Pirpirim otunun sıhhat açısından daha birçok faydası bulunmaktadır. Pirpirim otunun faydalarını anlatmaya başlamadan ilkin pirpirim otunun ne işe yaradığını açıklayalım.

Pirpirim otu nedir?

Pirpirim otu çoğu zaman Akdeniz bölgesinde yetişen yeşil yapraklı bir sebzedir. Pirpirim otu Avrupa, Asya, Orta Doğu, Afrika benzer biçimde ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Pirpirim otu tat olarak birazcık ekşidir. Birazcık ekşi ve hafifçe tuzlu tadı damağınıza garip bir tat kazandırmaktadır.
Pirpirim otu tarih öncesi zamanlardan beri kullanılmaktadır ve yaygın olarak eski Çin tıbbında tedavi amaçlı kullanılan bitkiler arasındadır.  Sadece ABD Birleşik Devletleri’nde, çoğu zaman bahçelerde invaziv yeşillik benzer biçimde göz ardı edilerek oldukça fazla tüketilmez.

Pirpirim otu gıda değerleri

Pirpirim otu içinde fazla oranda omega 3 barındırmaktadır. Uzmanlar balık ve et yemeyenlere haftada minimum iki kez pirpirim otu tüketmesini öneriyorlar.
Pirpirim otu içinde bolca oranda lif , A vitamini , C vitamini, B grubu ailesi vitaminleri,  demir , magnezyum , manganez , potasyum , kalsiyum ve bakır barındırmaktadır.

Pirpirim otunun yararları nedir?

Pirpirim otu hastalıkların gelişmesini önlemeye destek olmaktadır. Pirpirim otunun sıhhat açısından olan faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Kalp Sağlığını Geliştirir

Kardiyovasküler sisteminizin enerjisini artırma açısından, semizotu çeşitli şekillerde destek olabilir.  En mühim özelliği ise pirpirim otunun içinde bulunan omega 3 yağ asitleridir.  Omega-3’ler vücuttaki LDL yada fena kolesterol miktarını azaltmaya ve kan dolaşımımızdaki daha sıhhatli bir kolesterol dengesini artırmaya destek verir. omega 3 mineralinin kalp hastalıklarını önleme tesiri bulunmaktadır. Böylece kalp krizlerini ve felçleri önler.

Kilo kaybı sağlar

Pirpirim otu içinde bolca oranda lif barındırır. Bu sayede uzun süre tok kalmanızı sağlayarak hem zayıflamanıza hem de uzun süre tok kalmanıza destek verir.

Cilt bakımı 

Pirpirim otu içinde cilt için lüzumlu olan bolca oranda A vitamini barındırmaktadır. Sağlığımıza olan faydalarının yanı sıra pirpirim otunun cilt hastalıklarını da önleme tesiri bulunmaktadır. Cilt sağlığını ve görünümünü iyileştirir, kırışıklıkları azaltır ve tüketildiğinde yara izlerini ve lekeleri çıkarmak için cilt hücrelerinin iyileşmesini sağlar.

Kanseri önler 

Dünyanın en tehlikeli hastalıklarından birisi de kanserdir. Dolayısıyla kanseri engellemiş olan besinlerde son aşama mühim hale gelmiştir. Kanseri önlemeye destek olan en mühim gıdalardan bir tanesi de pirpirim otudur.  İçerisinde bulunan A ve C vitaminleri bilhassa akciğer kanserinden korunmanızı sağlar.

Kemikleri kuvvetlendirir

Pirpirim otu kemik kaybını önlemek isteyen insanoğlu için sıhhatli bir seçimdir. Kalsiyum, magnezyum, demir ve manganez kemik dokusunu geliştirmek ve vücudumuzdaki kemiklerin iyileşme sürecini hızlandırmak için lüzumlu olan tüm elementlerdir.  Pirpirim otu da içinde bu mineralleri fazlasıyla barındırmaktadır.

Böbrekte kum ve taşı döküyor

İdrar söktürücü ve toksin temizleyici özelliğe haiz olan semizotunun, böbrekteki kumu ve taşı döktüğü biliniyor…

Kabızlığı önlüyor

Baharın şifalı besini, ihtiva ettiği yüksek oranlı lifiyle kabızlığı önlüyor, kabızlık çekenlere bağırsakları çalıştırarak yarar sağlıyor.

(Toplam: 48, Bugün: 1 )