Deniz ürünleri denince akla ilk gelen besin kaynağı balıktır. Balık genel olarak kış mevsiminde tüketilen ve insan sağlığı üzerindeki sayısız faydaları uzmanlar tarafından sıkça dile getirilen, son derece yararlı bir besin kaynağıdır.

Bu yararlarını şu şekilde sıralamamız mümkündür:
-Balığın bileşiminde A, D ve B 12 vitaminleri, fosfor kalsiyum, iyot ve demir mineralleri bulunmaktadır.
-Balık kılçığındaki kalsiyum ve fosfor mineralleri kemiklerin gelişmesini sağlamaktadır. Özellikle kemik erimesine sahip olan bireylere balık şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca fosfor, erkekte cinsel gücün artmasına yardımcıdır olmaktadır.
-İçeriğindeki Omega 3 ve Omega 6 bileşenleri sayesinde gebelik sürecinde hem anneye fayda sağlar hem de bebeğin gelişimini destekler.
-Vücuda güç verir, dirençli olmasını sağlar.
-Gözlere güç ve parlaklık kazandırır.
-Beyin gelişimini olumlu etkiler.
-Kan yapar.

Balık ve Yoğurdun Birlikte Tüketilmesi Zehirlenmeye Neden Olur mu? Kesinlikle hayır! Balık ve yoğurdun birlikte tüketildiğinde zehirlemeye yol açacağına dair ileri sürülen geleneksel bilgi, tam anlamıyla bir şehir efsanesidir. Balık bayat olmadığı sürece hiçbir sağlık problemine yol açmaz. Balığın kızartılarak tüketilmesi tüm faydalarını yitirmesine neden olacaktır. Bunun için ızgara yapılara ya da fırında pişirilerek tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

(Toplam: 13, Bugün: 1 )