Dünyanın merkezine seyahat nasıl olurdu

Eğer dünyanın merkezinden geçen ve diğer tarafa oluşturulan bir kuyu kazabilseydik ve de bu kuyunun ağzından içeri atlasaydık ne olurdu?

Kati olan bir şey var ki, dünyanın merkezine ulaştığımızda, erimiş magma içinde eriyip yok olacaktık. Biz gene de magmayı ve hava sürtünmesini unutup, bu boş kuyuda yapacağımız seyahat iyi mi olurdu, ona bakalım.


Dünyanın merkezine ulaştığımızda ağırlığımız sıfırlanırdı. İnsanı dünyanın merkezine çeken yer çekimi bu aşamada her yönde aynı olduğundan, ağırlığımız sıfır olur, fakat ilk hızla merkezi geçer Diğer uca doğru seyahate devam ederdik.
Kuyudan atladığımızda süratimiz gittikçe artar, merkezi geçtikten sonrasında gittikçe yavaşlamaya adım atar, kuyunun diğer ucunda, şu demek oluyor ki başladığımız noktadan ortalama 13.000 kilometre sonrasında hızımız sıfırlanır, kuyunun kenarına iyi tutunamazsak, gerisin geriye düşer ve bu hareket kuyunun iki ucu içinde sonsuza kadar devam ederdi.
Fakat unutmayalım ki, başlangıçta hava sürtünmesini hesaba katmadığımızı söylemiştik. Sürtünme sebebi ile her seferinde merkezden daha azca uzaklaşır ve sonunda merkezde hareketsiz kalırdık. Siz, siz olun, her gördüğünüz kuyunun içine atlamayın!