Apple, her yıl mobil işletim isteminin yeni sürümünü yayınlıyor: iPhone’lar için iOS ve iPad’ler için de iPadOS. Sadece eskiyen modellerin donanım sınırlaması ve ilerleyen teknoloji sebebiyle, Apple’ın en yeni işletim sistemleri ara sıra eski ürünlere sunulamıyor.

2024 yılı da bu alanda değişik olmayacak. Sadece, iPadOS 18 güncellemesini almayacağı söylenen iPad modelleriyle ilgili acayip bir durum var. Söz mevzusu iddianın sahibi MacRumors ve 9to5Mac.

iPadOS 18, aşağıdaki iPad’ler ile uyumlu olmayacak:

  • iPad – 6. nesil
  • iPad Pro (12.9-inç) – 2. nesil
  • iPad Pro (10.5-inç) – 2. nesil

iPadOS 18 aşağıdaki iPad’ler ile uyumlu olacak:

  • iPad: 2019 ve sonrası
  • iPad Air: 2019 ve sonrası
  • iPad mini: 2019 ve sonrası
  • iPad Pro 2018 ve sonrası

Peki burada acayip olan nedir?

Eğer bu haberler doğru ise, burada acayip olan şey Apple’ın, eski nesil işlemciye haiz olan iPad’lere, daha yeni nesil işlemciye haiz iPad Pro modellerinden fazla raf ömrü sunacak olması.

İkinci nesil iPad Pro modellerini desteklemeyen iPadOS 18, bu iddia doğruysa A10X Fusion işlemciyi desteklemeyecek. Bu işlemci ise temel iPad modelinde kullanılan A10 Fusion işlemcisinin daha kuvvetli versiyonu. Ek olarak iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta da bu işlemci kullanılıyor.

Fakat, 2019 senesinde piyasaya sürülen yedinci nesil iPad, iPadOS 18’e güncellenebilecek. Bu iPad ise A10 Fusion işlemcisine haiz. Mevzu, 2017’de piyasaya sürülen ikinci nesil iPad Pro modellerine vardığında iş daha da karmaşıklaşıyor, zira bu cihazlar daha yeni ve oldukca daha kuvvetli işlemciye haiz.

Doğal tüm bu bilgilerin kaynağının Apple içinden bir isim olduğu ve resmen doğrulanmadığını da hatırlatalım. Sadece 9to5Mac, söz mevzusu ismin iddialarının “geçmişte tutarlı” bulunduğunu da söylüyor.

Apple, hangi iPad modellerinin iPadOS 18 güncellemesi alacağını 10 Haziran’da gerçekleşeceği duyurulan WWDC’de duyuracaktır. O zamana kadar tek yapmamız ihtiyaç duyulan beklemek…


Matt Binder’ın haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )