Yenilenmiş elektronik ürün marketi EasyCep, dünyada ve vatanımızda hızla büyüyen yenilenmiş elektronik aygıt pazarında ivmesini artırdı. Teknolojiyi hepimiz için ulaşılabilir kılan şirket, Türkiye sınırlarını aşarak Katar ve Azerbaycan’da tüketicileri yenilenmiş elektronik cihazların avantajları ile tanışmamızı sağlıyor. Sağlamış olduğu fırsatlarla tüketicinin artan ilgisine paralel olarak kapasitesini ve toplam istihdamını artıran EasyCep, 2023 yılını 4 kat gelişme ile kapattı ve 2024 Nisan ayında 2023’te yapmış olduğu tüm senelik cirosunun tamamına ulaşmış olacak. Yurt genelinde son bir yılda mağaza sayısını hızla artıran EasyCep, 2024 senesinde 340 bin tane elektronik aleti yenilemeyi ve cirosunun yüzde 5’ini de yurt dışı operasyonundan elde etmeyi hedefliyor.

Yeni telefon alımlarında krediler 3 ay vade ile sınırlandırılmış olmasına rağmen, yenilenmiş elektronik cihazlarda kredi kartına 12 ay taksit ve 12 ay güvence hizmeti sunan EasyCep, başta cep telefonu olmak suretiyle teknolojiye erişimde avantajlı fırsatlar sunuyor. Yenilenmiş bir telefonun, dengi yeni bir telefona nazaran yüzde 30’a kadar daha ucuz olması, talepteki artışın en mühim sebeplerinden biri olarak öne çıkıyor.

EasyCep Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Mehmet Akif Özdemir, “Devletimizde telefon yenileme adedinin devamlı olarak artmasından memnunuz. Kullanılmış telefon pazarında yenilenmiş telefonların oranı yüzde 5’lere ulaştı ve 2026 yılına kadar bu oranın yüzde 30’a ulaşmasını bekliyoruz. EasyCep olarak yalnız bir yılda 200 bine yakın elektronik aleti yenileyerek pazarın lideri durumdayız. Tüm dünyada olduğu şeklinde vatanımızda de yenilenmiş telefonlara olan talebin artmasına paralel olarak yenileme merkezimizin kapasitesini artırırken, ekibimizi genişleterek istihdamımızda yüzde 54 artışa gittik” dedi.

Online ve fizyolojik olarak hızla büyümesini sürdüren EasyCep, Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye listesine üçüncü bayağı girerek ödül aldı. Geçtiğimiz günlerde de StartupCentrum Girişimcilik Ekosistemi 2023 Ödülleri kapsamında verilen oylar neticesinde Senenin Growth Girişimi seçildi.

Yurt genelinde ilçeleri de kapsama alanına alıyor

Geçtiğimiz yıldan bu yana 61 yeni mağaza açarak toplamda 161 fizyolojik noktada tüketicilerle buluşan EasyCep, kapsama alanını genişletmek suretiyle yeni bir atılım başlattı. Özdemir, “EasyCep olarak başarımızı, tüketicinin aklında “acaba” kalmayan bir şeffaflık yardımıyla kazandığımız güvene borçluyuz. Itimat veren hizmetlerimizle vatanımızda ikinci el telefon pazarını dönüştüren bir ağ kuruyoruz. EasyCep Express adını verdiğimiz bu ağımızda, mahalli telefon bayileri EasyCep Express ağına dahil olarak aygıt alış ve satış hizmetleri sağlayabiliyorlar. Bu sayede ağımızı genişleterek, nüfusu 100 bin ve üstünde olan ilçeler dahil EasyCep hizmetini ve yenilenmiş teknoloji deneyimini yurt geneline yayıyoruz. Buna hususi olarak bir yazılım ürünü geliştirdik ve ilk 40 EasyCep Express üyemiz sisteme dahil oldu. Önümüzdeki dönemde bu ağı hızla büyüteceğiz” diye konuştu.

Özdemir, şunları söylemiş oldu: “2023’te Kapında Sat servisimizi kullanan kullanıcılarımız bundan önceki yıla nazaran 4,5 kat artış gösterdi. Senenin sonuna doğru devreye aldığımız İstanbul içi aynı gün teslimat özelliğiyle binlerce müşterimizi yeni cihazlarıyla 24 saatten azca sürede buluşturduk. Binlerce tüketici, EasyCare ve EasyFix’in sunmuş olduğu sigorta ve onarım hizmetlerimizle ilk kere tanıştı. Ortalama 15 bin müşterimiz tamamlayıcı servisimizden faydalanırken EasyCare ile telefonlarını güvence altına alan kullanıcı sayısını 10 katına çıkardık.”

Kendi mağazalarının yanı sıra Migros ve CarrefourSA ile gerçekleştirdiği stratejik iş ortaklığı yardımıyla, bu marketlerin binlerce ziyaretçisini yenilenmiş teknolojiyle tanıştıran EasyCep, yılda 40 milyona yakın ziyaret alan ve 300 binden fazla indirilen uygulamasıyla da tüketicilerin kolayca cihazlarını yenilemelerini sağlıyor. Eski elektronik cihazlarını satmak isteyen kullanıcılar, cihazlarının kondisyonuna dair birkaç suali yanıtlayarak anında teklif alabiliyor ve isterse cihazını kapısından kuryeye teslim edip ödemesini hızla alabiliyor. Öte taraftan, yenilenmiş elektronik aygıt almak isteyenler için EasyCep platformlarında 25 binden fazla çeşitte ürün, kondisyonlarına ilişkin bilgilerle tüketicilerle buluşuyor.

Katar ve Azerbaycan’ı da yenilenmiş elektronik cihazlarla tanışmamızı sağlıyor

Geçen yıl tohum yatırımcılarından olan Fibabanka’nın risk sermayesi fonu Finberg’den yeni bir yatırım alan EasyCep, bu potansiyele paralel olarak bölgesel oyuncu olma hedefiyle yurt dışına açıldı.

“İlk olarak Katar’da etkinlik göstermeye başlayarak ülkenin üç perakende devi ile mutabık kaldık. Katar’daki faaliyetimize tüketicilerin eski telefonlarını alarak başladık. Bölgenin önder perakende markalarıyla güçlerimizi birleştirerek ülkedeki yenilenmiş tüketici elektroniği sektörüne ustalaşmış bir perspektif sunduk. Ülkenin en büyük telekom operatörü Ooredoo’nun 21 mağazasının yanı sıra, ülkenin en geniş ağa haiz elektronik aygıt ve teknik servis tedarikçisi Starlink’le de iş birliği yapıyoruz. Bunun yanında, Katar dahil 10 ülkede etkinlik gösteren bölgenin en büyük hipermarket zincir markalarından Lulu Hipermarket de Katar operasyonumuza güç katıyor” açıklamasını icra eden EasyCep CEO’su Özdemir, “Sonraki durağımız ise Azerbaycan oldu. Ülkenin önder kontakt markalarından olan Azerconnect ortaklığında ülkeye giriş yaptık. Ülkenin başkenti Bakü ve öteki en büyük şehirlerinden olan Sumgayıt ve Khyrdalan’da bulunan telekom operatörü Nar’ın 19 seçkin mağazasında hizmet veriyoruz. Bu ay Azerbaycan’da Bakü’nün en popüler caddelerinden 28 May’de ilk kendi premium edinim ve satış mağazamızı açıyoruz. Yenilenmiş elektronik cihazlar mevzusunda Azerbaycan pazarı, Türkiye’nin bundan 5 yıl önceki dönemine benziyor. Türkiye’de tüketicileri tanıştırdığımız sunduğumuz faydalarla Azerbaycanlı tüketicileri de tanıştıracak olmaktan heyecanlıyız” dedi.

Bu atılımları takiben EasyCep arkasından 2024 senesinde cirosunun yüzde %5’ini yurt dışı pazarlardan elde etmeyi öngörüyor.

Yüzde 30 daha ucuz ve oldukca çevreci

Yarattıkları dönüşüm ekonomisi modelinin sürdürülebilirliği desteklediğinin altını çizen Özdemir, şunları söylemiş oldu: “İklim krizinin etkilerinin eleştiri olduğu günümüzde, elektronik cihazların kullanım ömrünü artırdığımız iş modelimiz sürdürülebilirliği hem çevresel hem de ekonomik bakımdan destekliyor.”

Meydana getirilen global bir araştırmaya nazaran yenilenmiş bir iPhone 11 ortalama 15,7 kilogram karbon ayak izine haiz. Ortalama 72 kilogram karbon salımına yol açan yeni bir cihazla karşılaştırıldığında yenilenmiş bir cihazın karbon salımında yüzde 78 oranında daha avantajlı bulunduğunu görüyoruz. Yenilenmiş cihazlarda su kullanımı ise ortalama bin 695 litre civarında yer alırken, 12 bin litreden fazla su kullanımı gerektiren yeni bir cihazla karşılaştırıldığında yüzde 86 oranında tutum anlamına geliyor.

Elektronik atık bakımından da yenilenmiş elektronik cihazlar mühim kazanım sağlıyor. Cep telefonlarında arızalı yada görsel olarak yıpranmış bileşenlerin değiştirilmesi sebebiyle ortalama 70 g elektronik atık ortaya çıkar. Toplam ağırlığı 239 gram olan yeni bir cihazla karşılaştırıldığında miktar, toplam elektronik atığın yüzde 71 oranında azaldığına işaret ediyor.[1]

Cep telefonları ve elektronik cihazların büyük bölümünün ithal olduğuna dikkat çeken Özdemir, “EasyCep olarak telefonları yenileyerek, ithalatın önüne geçiyor ve ülkemizin dış tecim açığının aşağı çekilmesine katkı yapıyoruz. Şimdiye dek 400 binden fazla aleti yenileyerek ekonomiye kazandırdık. Bu katkımızı artırarak sürdüreceğiz” sözleriyle ekonomiye katkılarının altını çizdi.

Sektör dünyada büyümesini sürdürüyor

Geçtiğimiz yıl dünya genelinde sıfır akıllı telefon satışları son 10 senenin en düşük seviyesine gerilerken, yenilenmiş ve ikinci el telefonlarda ise yüzde 10’a yaklaşan artış kaydedildi. 2023’te 55 milyar dolar seviyesinde olan dünya kullanılmış cep telefonu pazarının 2024’te 62 milyar dolar, 2033 senesinde ise 172 milyar dolar olacağı öngörülüyor. Bununla beraber, İngiltere’de satılan her dört telefonun birinin yenilenmiş yada ikinci el olmasına rağmen, yenileme sektörüyle yeni tanışan pazarlar mühim potansiyel barındırıyor.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )