Sektörde ilk olan bu uygulama yardımıyla hem elektrikli araçlar hem de kullanıcılar için istasyonlarda oluşabilecek risk ve kazalara karşı yüksek düzeyde güvenliğin sağlanarak «güvenli şarj istasyonu» ifadesinin sektöre kazandırılması hedefleniyor.

RHG Enertürk Elektrikli Vasıta Şarj İstasyonlarının kurulum, işletmeye alınma ve işletme süreçleri, Almanya’nın bu alandaki en güvenilir markalarından olan TÜV SÜD’ün nezaretinde gerçekleştirilecek. Elektrikli vasıta şarj istasyonlarının güvenle işletilmesini sağlamak için emek harcamalar yürüten RHG Enertürk Enerji‘nin TÜV SÜD ile gerçekleştirdiği iş birliği yardımıyla hem elektrikli araçlar hem de kullanıcılar için istasyonlarda oluşabilecek risk ve kazalara karşı yüksek düzeyde güvenliğin sağlanarak «güvenli şarj istasyonu» ifadesinin sektöre kazandırılması hedefleniyor.

Altı aylık tertipli periyotlar halinde TÜV SÜD tarafınca denetim edilmeye devam eden RHG Enertürk Elektrikli Vasıta Şarj İstasyonlarında yer edinen QR kod ile ilgili istasyonun nezaret bilgilerine kolayca ulaşılabilecek.

Güvenlik ve Kalite İçin Öncü Adımlar

2023 senesinde süregelen stratejik iş birliği ile TÜV SÜD nezaretinde elektrikli vasıta şarj istasyonlarının kurulumundan işletmesine uygulanacak yol haritası oluşturuldu. Elektrikli vasıta şarj istasyonlarının her noktasının internasyonal sertifikalara haiz güvenilir malzemeler ile iklim koşullarına dayanıklı ve güvenli olması amaçlandı, sürecin her aşamasında sürdürülebilirlik anlayışı ön planda tutuldu.

Kullanıcılar, RHG Enertürk Elektrikli Vasıta Şarj İstasyonları üstünde yer edinen etiket ve QR kodlar vasıtasıyla; meydana getirilen güvenlik testlerinin sonuçlarına ve belirlenen standartların iyi mi uygulandığına ve takip edildiğine dair bilgilere erişebilecek, güvenli altyapıya haiz elektrikli vasıta şarj istasyonlarında şarj edecek.

RHG Enertürk Enerji Genel Müdürü Alpay Beyla ile TÜV SÜD Türkiye CEO’su Kerim Eroğlu, iş birliği bilgilendirme toplantısında bir araya geldi. RHG Enertürk Enerji Genel Müdürü Alpay Beyla: “Türkiye’de elektrikli vasıta şarj istasyonu işletme lisansı alan ilk 5 şirketten biriyiz. Elektrikli vasıta şarj istasyonlarımızı kurarken sektörün gereksinimlerini, bilhassa küresel pazarda mühim bir mevzu haline gelen istasyon ve şarj güvenliği mevzularını gözeterek ilerledik. Yatırım süreçlerimizin en başından itibaren kullanıcı itimatını kazanacağımız ve en önemlisi can ve mal güvenliğini sağlayacağımız teknik planlamalara yöneldik. Müşterilerimizin elektrikli araçlarını rahat, süratli, güvenilir şekilde şarj edebilmeleri için istasyonlarımızın kurulumunda çalışacağımız inşaat ve elektrik alt yüklenicilerimizi seçerken teknik kriterlerin kalıcı ve saydam olması için çalışmalarımızı başlattık. Odak noktamız, ulaşımın elektrifikasyonu hedefine katkı sağlarken bir tek aygıt ve istasyon kurulumu yapmak değil, elektrikli vasıta şarj ağı işletmeciliği alanındaki operasyonel etkinliğimizi en üst seviyede tutmak ve kazandığımız kullanıcı itimatını kalıcı kılmak. Operasyonel anlamda oluşabilecek tüm riskleri bertaraf edebilmek adına değişik alt yüklenicileri ve teknik paydaşları ortak bir paydada buluşturuyoruz. Internasyonal normlarda hazırlanan teknik şartname ve kılavuzların sektör için bir ilk bulunduğunu biliyor, bir rehber görevi görmesini de bekliyoruz. Müşterilerimizin ve çalışanlarımızın güvenliğini ön planda tutuyor ve çalışmalarımıza bu doğrultuda yön veriyoruz.” açıklamasıyla projenin elektrikli vasıta şarj sektörü ve kullanıcıları için olan önemine değindi.

“Güvenli Şarj İstasyonu” İfadesi Sektöre Kazandırılacak

TÜV SÜD Türkiye Genel Müdürü Kerim Eroğlu ise “TÜV SÜD olarak 150 yılı aşkın süredir, gelecek nesiller için güvenilirliği, kaliteyi ve sürdürülebilirliği göz önünde bulundurarak işletmelere ve tüketicilere kıymet katmak için çalışıyoruz. RHG Enertürk Enerji ile yaptığımız iş birliği, elektrikli vasıta şarj istasyonlarının güvenilirliğini kanıtlayacak etiketleme sistemi ile kullanıcılara “güvenli şarj istasyonu” seçimi yaparken büyük kolaylık sağlayacak. İş birliğimizin RHG Enertürk Elektrikli Vasıta Şarj İstasyonları ve müşterilerine kıymet katmasını hedefliyoruz.” dedi.

Elektrikli vasıta şarj istasyonları alanında yapmış olduğu mühim iş birliği ve projelerle öne çıkan RHG Enertürk Enerji’nin, kapsamlı kontrol, belgelendirme ve denetim hizmetleriyle sektörünün öncüsü olan TÜV SÜD ile yapmış olduğu iş birliği yardımıyla elektrikli vasıta kullanıcılarına sağlamış olduğu güvenilir şarj imkanı yanında sürdürülebilir enerji ve ulaşım alanında mühim bir adımı temsil ediyor.