Enver Sedat Nasıl Öldürüldü

Mısır’ın üçüncü cumhurbaşkanı olan Enver Sedat 1918 senesinde dünyaya gelmiştir. Öğrenciliği esnasında siyasî faaliyedere girişmiş; 1952 senesinde Kral Faruk’a karşı meydana gelen askerî darbeye katılarak kendisini tanıtmış, 1970 senesinde da
halefi Cemal Abdunnasır’ın ölümü üstüne Mısır devlet başkanı olmuştur.


Dinî hassasiyetten uzak, batı yanlısı ve İsrail dostu bir diktatör olarak tanınan Enver Sedat tek başına iktidarda kalmış olduğu 11 senelik süre içinde pek oldukça zülüm ve işkencelerle halkını sindirmiş; bilhassa İslâmî kuruluşlara cephe alarak tam bir Firavun edasıyla hareket etmiştir. Ülkesinin Sovyetler Birliği ile olan ilişkilerini de keserek batıya açılmayı isteyen döktatör, Arap-İsrail Savaşı’ndan sonrasında Menahem Begin’le beraber, güya sulh çabalarına destek verdiği için 1978 senesinde, Nobel Sulh ödülü ile taltif edilmiştir.

1981 yılına gelindiğinde artık bu diktatörün yok edilmesine kabul eden ve Mısır ordusunda yüzbaşı rütbesinde vazife icra eden Halid İslambulî adlı bir subay, sekiz arkadaşıyla beraber hareket ederek, Mısır’ın bağımsızlığının kutlandığı bir merasim esnasında, bindikleri askerî araçlardan inip tribünde kendilerini seyreden kibir ve gurur heykeli diktatörü kurşun yağmuruna tutmuşlardır.
Televizyonlarda açıkça gösterilen bu suikast esnasında Halid İslambulî ve arkadaşlarının kararlılıkları ve cesaretleri tüm dünya tarafınca seyredilmiştir. Onlar, Enver Sedat’ın öldüğünden güvenli olmak için protokol duvarının
üzerine de çıkarak ateş etmeyi sürdürmüşlerdir.
Hemen sonra yakalanan Halid İslambulî ve arkadaşları göstermelik bir mahkeme safahatından sonrasında idam edilmişlerdir.

(Toplam: 27, Bugün: 1 )