Fiat Egea Basın Kupası heyecanı doruğa çıkardı

[ad_1]

Temellerinin dayandığı 1972 yılından bugüne kadar Türkiye’de motorsporlarının gelişmesine büyük desteklerde bulunan Fiat, otomobil sporlarını geniş kitlelerle buluşturmak ve gençlere motorsporları sevgisini aşılama hedefiyle faaliyetlerini hız kesmeden sürdürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana devam eden “Egea Seni Piste Çağırıyor” ve “TOSFED Yıldızını Arıyor” projeleriyle binlerce motorsporları meraklısına ulaşan ve “Fiat Egea Gençler Kupası” ile genç sporcuların gelişimine önemli katkı sağlayan Fiat Motor Sporları, TOSFED Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirdiği “Fiat Basın Kupası” ile otomotiv medyasının pist yarışlarına özel geliştirilmiş 180 beygir gücündeki Fiat Egea Sedan’ı yakından tanımasına imkân tanıdı. Otomotiv basınının ilgiyle karşıladığı kupa, büyük çekişme ve heyecana sahne oldu.

Bu da ilgini çekebilir

TOSFED Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilen Fiat Basın Kupası ile otomotiv medyasının, pist yarışları için özel geliştirilmiş 180 beygir gücündeki Fiat Egea Sedan’ı yakından tanımasına fırsat sağlayan Fiat Motor Sporları, etkinlikte önümüzdeki dönemde farklı aktiviteler de düzenleyerek, faaliyetlerini sürdüreceğinin sinyallerini verdi. Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç ve Fiat Motor Sporları Direktörü Koray Kafkas’ın ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte, Körfez Pisti kıran kırana bir mücadeleye sahne oldu.

Tofaş fabrikasında 6 aylık bir sürede, pist yarışları için özel olarak geliştirilip üretilen Egea Sedan’da, aerodinamik özellikleri geliştiren, geniş hava giriş ve çıkışlarına sahip tamponlara yer veriliyor. FIA güvenlik kurallarına uygun olarak, biri engelli toplam 15 adet üretilen otomobildeki 1.6 litre hacimli, turbo beslemeli dizel motorun gücü 180 beygire çıkarılırken, vites oranları kısaltılmış, özel olarak hazırlanan 6 ileri manuel şanzımanla donatılıyor. Pist yarışlarına özel Egea’da, 17 inç boyutunda Speedline alüminyum alaşım jantlar, geliştirilmiş fren sistemi ve ayarlanabilir süspansiyon sistemi de bulunuyor.

Organizasyon sırasında Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç; “Motorsporları tutkusu, neredeyse Tofaş’ın kurulduğu ilk günden bu yana var. Geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de ülkemizde otomobil sporlarının gelişimine ön ayak olmaya devam edeceğiz. Tarihimiz boyunca motor sporları tecrübesini yeni ürün geliştirme ve üretime yansıtmayı başardık ve yıllar içerisinde farklı disiplinlerde elde ettiğimiz şampiyonluklarla gücümüzü ortaya koyduk. Tofaş’ın yeni ürün geliştirme başarısının en güncel örneği olan Fiat Egea ile bu proje ilk kez ortaya çıkarken dile getirdiğimiz ‘iyi bir otomobil aynı zamanda ulaşılabilir olmalı’ vurgusunu motor sporları için de geçerli kılmak istiyoruz. Yeni dönemde, son 2 yıldır hız verdiğimiz öncelikli hedefimiz olan, Tofaş Ar-Ge’de geliştirilen Egea’lar ile güvenli sürüş alışkanlığını toplum içerisinde yaymak ve gençlere motor sporları sevgisini, tutkusunu aşılamak olacak” şeklinde konuştu.

Fiat Motor Sporları Takım Direktörü Koray Kafkas ise “Türkiye otomobil sporları tarihine büyük başarılarla pek çok kez damgasını vurmuş bir takımız. Başarılarla dolu geçmişimizi yaşatarak, farklı projeleri bugüne taşıyoruz. Türkiye’de motor sporlarını geliştirmeye odaklandık.Yetenekli gençlerin profesyonel bir yapı altında geleceğe hazırlanmasına büyük önem veriyoruz ve bu kapsamda TOSFED ile yakın ilişkide olmaktan, beraber yetenekleri arayıp, geleceğe hazırlamaktan ötürü mutluluk duyuyoruz. Ana hedefimiz, başlangıç seviyesindeki otomobillerimiz ile gençleri geleceğin yıldızları olarak yetiştirmek. Genç ve ileriye dönük başarılar yakalayabilecek sporcuların aranıp bulunması, eğitiminden, düzenli hayat yaşamasına kadar ilgilenilmesi ve kısa/uzun vadeli planlarla hedefe yürümelerine katkıda bulunulması işin en değerli kısmı.” demecini verdi.

Finale kalan Motorsport.com ve Motor1.com pilotlarının her ikisi de ilk günün sonunda koşulan dörtlü finale kalarak başarılı bir gün geçirdi. Final yarışına birinci ve üçüncü olarak başlayan ikili, startta yaptıkları ufak hatalar sonrasında ikinci ve dördüncülüğe düşerek organizasyonu bu şekilde tamamladı.

[ad_2]

(Toplam: 13, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer

Sliding Sidebar