Mısır’da, dünyaca meşhur İhvan-ı Müslimîn (Müslüman Kardeşler) teşkilatının kurucusudur.
Şimşire Köyü’nde doğup büyümüş, öğretmen okulunu bitirip bir süre muallimlik yapmış, sonra Kahire’de yüksek tahsilini tamamlayarak Islâmî çalışmalara girişmiştir. Gittiği her yerde davasına taraftar toplayarak ve özellikle üniversite öğrencileri arasında teşkilatını yaygınlaştırıp, ingiliz misyonerlerinin çalışmalarını engellemeyi başarmıştır.

Müslümanların kendi dinlerine ve kültürlerine dönerek, her türlü cehalet ve emperyalist rejimlerle mücadele etmesi gerektiğini söyleyen ve bu konuda el kitabı olarak büyük rağbet gören eserler neşreden Hasan el Benna, Filistinli Müslümanlara da maddî ve manevî yardımlarda bulunarak, hatta kendi teşkilatından bazı mücahidleri bizzat savaşmak üzere göndererek haklı bir üne kavuşmuştur.

Mısır siyasetinde etkin rol oynayan ingilizler ve onların uşakları, Hasan el Benna’nın çalışmalarından rahatsızlık duymaya başlayınca Kral Faruk, teşkilatın dağıtılmasını emretmiş ve Müslüman Kardeşler tutuklanmaya başlanmıştır.

Kendisi hapsedilmemekle beraber her türlü Islâmî faaliyetten men edilen Hasan el Benna, bir gençlik derneğinin toplantısına katılmak için izin alınca oraya gitmiş, fakat toplantı bitiminde bindiği taksiye yaklaşan, kimliği belirsiz üç-dört kişi tarafından kurşun yağmuruna tutularak yaralanmıştır. Hastanede, kan kaybından öldüğü duyurulmuş; cenaze törenine kimsenin katılmaması istenmiştir. Sıkı güvenlik önlemleri altında defnedilen Hasan el Benna’nın kabri başında Fatiha okumak isteyenler bile tutuklanmışlardır.

(Toplam: 74, Bugün: 1 )