Felsefeden, seyahatten, Antik Yunan’dan, Anadolu’dan, teknolojiden, sanattan bahseden, yazar Nurhan Turan Keeler, yeni kitabında iştah kabartan ve hayal kurduran lükslerden bahsederken; kimi zaman lüksün birisinin gösterdiği minik ve nazik bir davranış bulunduğunu hatırlatıyor, kimi zaman de en büyük lüksün başkalarına yararlı olmanın yarattığı duygunun altını çiziyor.

“Lüks, değişik bir şuur seviyesinden gözünüzü kırpmadan baktığınız ve sizi coşku içinde tutan şeydir.” diyen yazar kitabında yeni lüksü ele alırken lüksün size ne ifade ettiğini bulmanıza da yardım ediyor.

Kitap Ile alakalı Yorumlar;

Asla kimseyi tanımadığınız bir yemekte yanınıza iyi mi birisi otursun istersiniz? Hoşsohbet, bilgili ve birikimli fakat mütevazı; açık bir dünya görüşü olan, konuşmak kadar dinlemeyi ve öğrenmeyi seven birisi iyi olur herhalde. Felsefeden, seyahatten, Antik Yunan’dan, Anadolu’dan, teknolojiden, sanattan aynı rahatça bahseden, sizi son olarak izlediği filmden uzak coğrafyalardaki anılarına taşıyabilen birisi. Hep dinleyecek, anlatacak garip hikâyeler ve kişiler ardında koşan Nurhan Keeler, şimdi de bizi yazdıklarının peşinden sürüklüyor. Kitabında iştah kabartan ve hayal kurduran lükslerden bahsederken; kimi zaman lüksün birisinin gösterdiği minik ve nazik bir davranış bulunduğunu hatırlatıyor, kimi zaman de en büyük lüksün başkalarına yararlı olmanın yarattığı duygunun altını çiziyor.

Hamit Hamutçu (Mixer, Analytics Center/Smartcon, Peppers & Rogers İstanbul)

Lüksten ya da lüks kavramından ne anlıyoruz? Gereksiz şeyler olarak gördüğümüz lüks yada lüks teriminin içinde acaba zevk, gusto yok mu? Günümüzde lüksü tanımlarken sanırım eski tanımlardan uzaklaşmak daha doğru olacak. Yalnız pahalı olanı almak değil; bizi ruhen zenginleştiren, unutulmaz deneyimler kazandıran ve biriktiren her şey lükstür. Başka bir deyişle Peter Borer’ın söylediği benzer biçimde lüks vakit, mekân ve seçim hakkıdır. Nurhan Keeler, kitabında yeni lüksü ele alırken lüksün size ne ifade ettiğini bulmanıza da yardım ediyor.

Prof. Dr. Selim Pamuk