Hüseyin Karakullukcu, 15 Haziran 1948 tarihinde Giresun’un Görele ilçesinde doğdu. Ankara Gazi Lisesi’ni bitirdi. 1970 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 17 Şubat 1973 tarihinde mesleğe başladı. Görev unvanı 14 Mayıs 1981’de Danıştay Tetkik Hakimi olarak değişti. Sivas İdare Mahkemesi Başkanlığı, Adalet Müfettişliği, Adalet Başmüfettişliği, Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

31 Ağustos 2000 tarihinde Danıştay üyeliğine seçildi. Danıştay 2. Daire üyeliği ardından 1. Daire üyeliği görevini yürüttü. 8 Haziran 2011 tarihi itibariyle Danıştay başkanlığına seçildi. Paris Uluslararası Kamu Yönetimi Enstitüsü’nü bitirdi. Fransızca biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu, Gezi Parkı’nda yapılacak projenin referanduma götürülmesi fikrine ilişkin, “Bunu referandum olarak algılayamıyorum. Daha çok kamunun istek ve arzusunu ortaya çıkarmak için yapılan bir oylama. Bu yargı kararının önüne geçemez. Hukuk devleti deyince yargı kararı esastır” dedi.

 

(Toplam: 350, Bugün: 1 )