İlk Doğum Kontrol Hapı Hakkında Bilgi:

İlk doğum kontrol hapı, ABD’nin Massachussetts eyaletinde, Shrewsbury kentinde biyolojik araştırmalar yapan Worcester Vakfı hesabına çalışan Dr. Gregory Pincus tarafından geliştirildi. Dr. Pincus, 1950 yılında aile planlamasına ilişkin çalışmalar yapmak üzere vakfa davet edilmişti. Amacı, “zararsız, kesinlikle güvenilebilir, basit, pratik, uygulaması kolay ve hem karı, hem de koca tarafından fiziksel doyumu engellemeyen bir koruyucu” bulmaktı.

Pincus ve yardımcısı Dr. John Rock, ağız yoluyla alınabilecek böyle bir ilacı insanlığın hizmetine sunabilmek için tam beş yıl olağanüstü çalıştılar. Söz konusu ilaç için yola çıktıkları ana maddeler, progestin ve östrojendi. İlk klinik deneyler 1954 yılında yapıldı. Dr. Pincus’un mucize hapıyla ilgili ilk geniş çaplı deneme ise 1956 yılında Puerto Rico’da, San Juan kentinde yapıldı. Bu denemeye 1308 kadın, gönüllü olarak katıldı. Bunlardan 811 tanesine Conovid adı verilen haptan, 497 kişiye de daha sonra geliştirilen Uvulen’den verildi.

Üç yıl süren denemeleri tamamlayan 830 kadından yalnız 17’si gebe kaldı. Serbest piyasada satılan ilk doğum kontrol hapı ise, Enovid 10’dur. G.D.Searle Eczacılık firması tarafından 18 Ağustos 1960 tarihinden itibaren eczanelerde hanımların yararına sunuldu.