İlk Prezervatif hakkında bilgi:

1551 yılından, ölüm tarihi olan 1562 yılına kadar Padua Üniversitesi’nde Anatomi Kürsüsü Başkanı olan Profesör Gabriel Fallopius, ilk prezervatifin bulucusudur. Profesör Fallopius’un prezervatifle ilgili ilk makalesi, 1564 yılında De Morbo Gallico’da yayınlandı. Fallopius’un bulduğu koruyucu kılıf, 1100 erkek üzerinde denenmişti ve ilk kullanıldığında birtakım bulaşıcı hastalıklara karşı koruyucu amacını taşıyordu. Bu prezervatifin doğum kontrol unsuru olduğu daha sonra tamamen bir rastlantı sonucu ortaya çıktı. 1655 yılına kadar prezervatifi kullananlar, yalnız ilişki kurdukları kadınlardan bazı hastalıkları almama amacını taşıyorlardı. O yıl bir Paris dergisi, “L’ecole Des Filles” başlığı altında söz konusu kılıfların, spermin kadın rahmine girmesini engelleyici bir rol oynadıklarını da duyurdu. Bu yazıdan sonra prezervatiflerin gebeliği önleyici özellikleri ön plana çıktı.
17. yy’ın sonlarında Fransa’da prezervatiflerin kullanımı bir hayli yaygınlaşmıştı, ama genellikle, rahim içi koruyucu kılıflar daha rağbetteydi. 1671 yılında, kızkardeşine bir mektup yazan Bayan de Sevigne, söz konusu prezervatifleri, “İlişkiden yeterince zevk almayı engelleyen, ama bazı tehlikeleri de ortadan kaldıran bir örümcek ağı” olarak tanımlıyordu.

Kullanılan İlk Prezervatif

Prezervatifin bulunuşundan bu yana milyonlarcasının kullanıldığı bir gerçektir. Ama kullanıldığı bilinen en eski prezervatif, 1950’li yıllarda İngiltere’de bir kır evinde bulundu. Bu prezervatifin içinde bulunduğu sandık, 1800 yılından beri açılmamıştı, kullanıldığı her halinden belliydi. Koyun karaciğerinden yapılan bu prezervatif, kullanılmadan önce suda ıslatılması gereken türdendi. Ünlü çapkın Casanova, bu tür kılıfları, “İngiliz yağmurluğu” diye tanımlar. Anılarında yazdığına göre, prezervatifler, penisin üzerine geçirildikten sonra uç kısımları pembe bir kurdeleyle düğümlenir. 1744 yılında bu tür prezervatifleri pazarlayan Cundum Wahehouse firması, müşterilerine, daha güvenli ilişki kurabilmeleri için üst üste iki koruyucu takmalarını öneriyordu. İlk lastik koruyucuların kullanılışına ilişkin kayıtlara ancak 1888 yılından itibaren rastlıyoruz. O yıl yayınlanan ve lastik ticaretiyle ilgilenenler arasında dağıtılan bir dergi, üretimi, çok saygın bir işkolunun yüzkarası olarak okuyucularına takdim ediyordu.

(Toplam: 79, Bugün: 1 )