iPad’de ekran görüntüsü almak, Apple’ın popüler tabletinin ilk neslinden bu yana temel bir özellik oldu ve bunun iyi de bir sebebi var.

İster bir Twitter mesajını paylaşmak, ister bir fişi kaydetmek ya da bir videonun bir anını yakalamak (gülünç paylaşımlar için) isteyin, ekran görüntüleri günümüzde yazışma kurma şeklimizin paha biçilmez bir parçası. Üstelik bunu yapmak fazlaca kolay ve birden fazla yolu var.

Eğer iPad’inizin bir ‘Home’ tuşu var ise

iPad’lerin çoğunda ekran görüntüsü almak için en yaygın yöntem ana ekran düğmesine ve üst düğmeye aynı anda basmak.

Başarıya ulaşmış bir halde yapılırsa, tüm ekranın üstünde beyaz bir flaş görürsünüz ve iPad’iniz ekran görüntünüzü fotoğraf arşivine kaydeder. iOS 11 yada daha yeni sürümlerde, sol alt köşede ekran görüntüsünü kaydetmeden ilkin düzenlemenize yada silmenize olanak tanıyan bir önizleme de görmüş olacaksınız. Daha eski cihazlar ekran görüntülerini düzenleme olanağı sunmaya devam ediyor, sadece ilkin bunu Fotoğraflar’da açmanız gerekiyor.

Mesele yaşıyorsanız, ana ekran düğmesine üst düğmeden birazcık ilkin basıp arkasından her ikisini de hızla bırakırsanız daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Eğer iPad’inizin bir ‘home’ tuşu yoksa

Ana ekran düğmesi olmayan iPad’lerde de işlem oldukça benzer. Tek fark, ana ekran düğmesi yerine ses düğmelerinden birine basmanız.

Eğer tuş kombinasyonlarıyla uğraşmak istemiyorsanız

Aynı anda birden fazla düğmeye basmak birazcık acayip geliyorsa, herhangi bir mobil Apple aygıtındaki en kullanışlı Erişilebilirlik özelliklerinden birini kullanın: AssistiveTouch.

Ayarlar‘ı açın, arkasından Genel > Erişilebilirlik > Dokunma > AssistiveTouch‘a gidin, arkasından açmak için ekranın üst kısmındaki düğmeye dokunun. Bunu yaptıktan sonrasında, ekranda tüm açık uygulamalarda devam eden ufak bir sanal düğme görmüş olacaksınız. Aynı sonucu elde etmek için Siri’yi kullanabilir ve “AssistiveTouch’ı aç” kabul edebilirsiniz.

Buradan, düğmeye dokunup Aygıt > Öteki > Ekran Görüntüsü‘ne giderek varsayılan ayarları kullanarak bir ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Ya da işleri daha da kolaylaştırmak için AssistiveTouch ayarları sayfasından ilgili menüye giderek ekran görüntüsü almak suretiyle Hususi Eylemlerden birini (Tek Dokunma, Çift Dokunma yada Uzun Basma) ayarlayabilirsiniz. Her iki durumda da, eski yöntemle yapmışsınız şeklinde ekranın aynı şekilde parladığını görmüş olacaksınız ve yeni ekran görüntünüz fotoğraf kitaplığınızda sizi bekliyor olacak.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )