Samsung Galaxy S24 Ultra’nın kesinlikle kalbimizi kazanacağını düşünüyorduk.

Sonuçta ekibimizde Galaxy S21 Ultra ve peşinden S22 Ultra kullananlar vardı. iPhone kullanan arkadaşlarımızın “Aa telefonun ne kadar iyi fotoğraf çekiyor!” demelerine, peşinden da kendi telefonlarının aşırı işlenmiş selfie’lerine sima asmalarına alışmıştık.

Hatta müzik sesinin oldukça yüksek olduğu bir ortamda barmenden hangi içkileri istediğimi söylemek istediğimde S Pen’i çıkarıp istediklerimi yazmama bile büyülenmiş şekilde bakanlar olmuştu.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

iPhone seven bir dünyada S22 Ultra’mızın Apple rakibinden daha iyi bulunduğunu bilmemize karşın, insanoğlu onun görkemli yeteneklerinin bilincinde bile değildi.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Sadece rakamlar yalan söylemiyor. Galaxy S24 Ultra bazı Galaxy AI özellikleriyle ön plana çıkarken, testlerimiz Samsung’un bu yeni telefonunun, iPhone 15 Pro Max’ten ciddi bir rekabet gördüğünü söylememiz gerek.

Samsung Galaxy S24 Ultra’nın fiyatı

Şu an Galaxy S24 Ultra’nın giriş seviyesi modelinin fiyatı (256GB’lık model, sadece Samsung Türkiye’nin sitesinde bu fiyata 512GB’lık modeli alabildiğiniz bir kampanya mevcut) 69999 TL.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Ek olarak eski bir telefonunuzu verip indirim almak istiyorsanız, buna ek olarak 8000 TL’lik bir “takas desteği” de sunuluyor. Bununla beraber 1TB’lık modeli almak istiyorsanız, fiyat 80999 TL’ye yükseliyor.

Galaxy S24 Ultra hakkında sevdiklerimiz

Doğal ki hepimiz için konuşmak mümkün edeğil sadece teknoloji mevzusuna meraklı arkadaşlarımızda suni zeka (YZ) mevzusunda bir bıkkınlık bulunduğunu söylemeliyiz.

Sayısız firmanın YZ ile güçlendirilmiş ürününün yanı sıra işlerin kaybedilecek olmasının yarattığı anksiyete, gizlilik ve etik endişeler… Bunların üzerine de Samsung’un Galaxy AI’ı duyurmasıyla beraber tüketicilerin de artık iyice “bıktığını” söylemek yalan olmaz.

Sadece gene de bu “YZ yorgunluğu” halinde, bu özelliği garip bulabildik. İşte deneyimlerimiz:

Galaxy AI’ın ‘Söyleşi Tercüme’si görkemli

Porto Riko’da ailesi olan editörümüzün aile üyeleri bir gıdım bile İngilizce konuşmuyor. Senelerdir İspanyolca dersi alan editörümüzün bu dil ile alakalı bilgisi de Duolingo kuşuna erken emekliliği düşündürecek kadar fena.

Görsel: Kimberly Gedeon / Mashable

Daha önceleri Google Tercüme benzer biçimde üçüncü parti uygulamaları kullanarak İspanyolca konuşan ailesiyle anlaşabilen editörümüz için bu çözüm oldukça yorucuymuş.

Fakat şimdi Galaxy AI sağolsun, Porto Riko’da yaşayan kuzeniyle Google Tercüme olmadan, direkt olarak Whatsapp’tan klavyeyle direkt olarak konuşabiliyor. Google Mesajlar uygulamasında da çalışan Galaxy AI, şu ana kadar herhangi bir mesele yaşatmadı.

Sadece bu incelemede de görebileceğiniz benzer biçimde tüm Galaxy AI uygulamaları da oldukca iyi çalışmayabiliyor.

Galaxy AI’ın “24 saatlik time lapse” özelliği alışılmadık

Aşağıdaki GIF’e bakın. Bu GIF’i Galaxy AI hazırladı. En başta bu yalnız bir fotoğraftı (ki orijinalini aşağıda görebilirsiniz).

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Sadece Galaxy AI sihrini uyguladı ve fotoğrafı 12 saniyelik bir “timelapse” videosuna dönüştürdü. Güvenli olun, orijinal fotoğrafı paylaşmasam bunun yalnız durağan(durgun) bir fotoğraf bulunduğunu aklınıza getirmezdiniz.

S Pen gene standardını konuşturmaya devam ediyor

Galaxy S24 Ultra’nın S Pen’i, Galaxy S serisi telefonların en ilgi çeken özelliği olmaya devam ediyor. S Pen’le devamlı olduğu benzer biçimde ekrana yazı yazıp, çizim yapabiliyorsunuz, sadece kendisi kalem şeklinde bir uzaktan kumanda görevi de görüyor.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Mesela S Pen’in üstündeki tuşa basılı tuttuğumuzda otomatikman kamera uygulaması açılıyor. Tuşa yalnız bir kez bastığımızda ise direkt fotoğraf çekebiliyorsunuz, bu sayede ekrana asla dokunmanıza gerek kalmıyor.

S Pen’i havada sola sallamak ya da zigzag çizmek benzer biçimde “Hava eylemleri”yle video modunu ve Notlar uygulamalarını açabiliyorsunuz. Doğal bunlar S Pen’in yapabileceklerinin yalnız bir kısmı.

Bu özelliklerin hiçbiri yeni değil, sadece hepsi de Galaxy S24 Ultra’nın en iyi yönlerinden.

Keşke S Pen’in içinde nerede bulunduğunu bulmamızı elde eden bir sensör de olsaydı. Şu sebeple kalemi kolayca kaybedebiliyorsunuz. (En azından Galaxy S24 Ultra siz kalemi yerine koymadığınız süre uyarıyor.)

Notlar uygulamasında karaladığınız notları arayabiliyorsunuz

Samsung Galaxy S22 Ultra’da karalama yaptığınız notların içinde herhangi bir arama yapamıyordunuz. Yalnız karalanmış olarak kenarda depolanıyorlardı.

Ekran görüntüsü: Kimberly Gedeon / Mashable

Galaxy S24 Ultra tüm bu tarz şeyleri değiştiriyor. Hatta karalamalarınızı okuyabiliyor bile. Bu sayede de karalamalarda ne yazdığınızı da aramanız mümkün oluyor.

Tasarım iPhone 15 Pro Max’ten daha iyi

Galaxy S24 Ultra aşırı ergonomik bir tasarıma haiz. iPhone 15 Pro Max’in keskin köşelerine rağmen Galaxy S24 Ultra yumuşak ve yuvarlatılmış köşeleriyle elde rahatlık hissi sağlıyor.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

6.8 inç’lik 3120×1440 çözünürlüğe haiz ekran, üstünde ön kamera için bir delik barındırıyor. 12MP’lik özçekim kamerası, görsel olarak tatminkar bir performans sergiliyor. Ek olarak yalnız delik bulunmuş olduğu için iPhone 15 Pro Max’in Dinamik Adası’na bakılırsa oldukca daha çok alan sunuyor.

Ne yazık ki Mashable’a Samsung’dan gelen örnek, titanyum moru rengindeydi. Sadece titanyum sarısı oldukça şık duruyor.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Öteki renk seçenekleri içinde titanyum siyah ve titanyum gri de bulunuyor. Ek olarak yalnız Samsung Shop’lara hususi titanyum mavi, titanyum yeşil ve titanyum turuncu renk seçenekleri de mevcut. Adından da anlaşılabileceği benzer biçimde Galaxy S24 Ultra titanyum bir kasaya haiz. Bu da onu bundan önceki modele bakılırsa daha dayanıklı kılıyor.

Dayanıklılık mevzusunda oldukca iyi

Bir noktada oturduğumuz koltuktan kalktığımızda gürültülü bir düşme sesi duyduk. Dönerek baktığımızda korkulu bir görüntüyle karşılaştık; Galaxy S24 Ultra sert zemine düşmüştü.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Derin bir nefes aldıktan sonrasında yerdeki telefonu aldık ve ekranda herhangi bir çizik/kırık var mı diye baktık. Hiçbir çizik ya da kırık yoktu ve yeni benzer biçimde duruyordu.

Samsung dayanıklılık mevzusunda ciddi. Peki ya bu beklenmedik düşürme testini iyi mi geçti? Son teknoloji çizmeye dayanıklılık ve şok direncine haiz Corning Gorilla Glass Armor ekran camı yardımıyla.

Samsung Galaxy S24 Ultra’nın yakınlaştırması üst düzey

Galaxy S24 Ultra’nın 10MP’lik 10x yakınlaştırmalı telefoto kamerasını, 50MP’lik 5x yakınlaştırmalı seçeneğe tercih edeceğini ilk duyduğumuzda şüpheci yaklaşmıştık. Evet, çözünürlük artıyordu, sadece optik yakınlaştırma yarı yarıya düşüyordu. Peki ya bu durumun Galaxy S24 Ultra’ya tesiri ne olacaktı?

Görünüşe bakılırsa Galaxy S24 Ultra’nın yakınlaştırması, en iyi özelliklerinden biri. Hatta daha ilkin iPhone kullanıcılarıyla yaptığımız testte de bir çok şahıs Galaxy S24 Ultra’nın 10x yakınlaştırmalı fotoğrafını tercih etti.

Galaxy S24 Ultra
iPhone 15 Pro Max

iPhone 15 Pro Max’in 12MP’lik ve 5x optik yakınlaştırmaya haiz bir telefoto kamerası bulunduğunu belirtelim.

Galaxy S24 Ultra hakkında ‘yönetim eden’ler

Ne yazık ki Galaxy S24 Ultra ciddi bir rekabetle karşı karşıya. Doğal ki sayılar sonucu belirlemiyor. Sadece hem Galaxy S24 Ultra hem de iPhone 15 Pro Max’te çeşitli testler yaptığımızda Samsung’un telefonunun ciddi bir rakiple karşı karşıya olduğu belirgin görünüyor.

Pil ömrü uzun – fakat iPhone 15 Pro Max kadar dayanıklı değil

Pil ömrü bölümünde görebileceğiniz benzer biçimde Galaxy S24 Ultra, 10 saatten fazla katlanabiliyor ve bu etkisinde bırakan.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Sadece iPhone 15 Pro Max’in iki saat daha çok dayanan bir pil ömrü bulunuyor.

Nesne silici kimi zaman çalışıyor

Galaxy AI’ın kamera kabiliyetlerinden, bilhassa de “timelapse”ten bahsetmiştim. Sadece Nesne Silici benzer biçimde kabiliyetler devamlı muntazam sonuçlar vermeyebiliyor.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Mesela Galaxy S24 Ultra, yukardaki fotoğraftan kırmızı ceketli vatandaşı silmeyi başardı.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Fakat yukardaki fotoğrafta bulunan kırmızı kovayı silmeye çalıştığımızda Galaxy AI, atın ayağını üretmekte zorlandı. Haliyle ilkine bakılırsa daha zor, kabul ediyoruz.

Performansı iPhone 15 Pro Max’ten daha iyi değil, fakat bu mühim de değil

Hem Galaxy S24 Ultra hem de iPhone 15 Pro Max’te Geekbench 6 çalıştırdık. Sadece performans kısmında da görebileceğiniz benzer biçimde S24 Ultra, iPhone’u yakalayamadı.

Fakat gene de bu o denli da mühim değil. Her iki skor da, bir akıllı telefonda günlük işleri yapmak için fazlasıyla kafi. iPhone 15 Pro Max’in oldukca fakat oldukca kuvvetli bulunduğunu, hatta Microsoft Surface Laptop Go 3’ü bile geçtiğini söylememiz gerekiyor.

Şu demek oluyor ki her ne kadar Galaxy S24 Ultra, iPhone 15 Pro Max’i geçemese de, işlerinizi halledecek kadar güce haiz bulunduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Galaxy S24 Ultra hakkında sevmediklerimiz

Her ne kadar Samsung’un Galaxy S24 Ultra’yla imzası olan yuvarlatılmış köşeleri ve delikli ekranı hoşumuza gitse de, sevmediğimiz bazı yönleri de yok değil.

Düz ekran bizlere bakılırsa değil

Bir ihtimal azınlıkta olabiliriz fakat Galaxy S22’nin ekranının kenarlara doğru yitik gidiyor olmasını seviyorduk. Çoğunlukla “waterfall” (şelale) ekran olarak vasıflandırılan bu seçimi fütüristik bulduğumuzu söylemeliyiz.

Sadece bunun pratikte çok da fazla işe yaradığını söyleyemeyiz. Mesela bu şekilde bir ekrana ekran koruyucu takmaya çalıştığınızı düşünün. Hakkaten uygulaması zor.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Gene de o ekranı özleyeceğiz. Oldukça Anrdoid-vari bir tasarımdı, şimdi titanyum özelliğiyle de beraber Galaxy S24 Ultra birazcık iPhone’a benzemeye başladı.

Özçekim kamerası iPhone 15 Pro Max’le başbaşa

Uzun süredir Galaxy S serisi telefonların büyüleyici özçekim fotoğraflarını övüyorduk.

Sadece görünüşe bakılırsa tercihler değişebiliyor. Hem Galaxy S24 Ultra he mde iPhone 15 Pro Max’le (her ikisi de 12MP’lik ön kameraya haiz) fotoğraf çektik. Sanırız tercihimiz iPhone 15 Pro Max’ten yana olacak.

iPhone 15 Pro Max (solda) vs. Samsung Galaxy S24 Ultra (sağda)
Fotoğraf: Kimberly Gedeon

Fakat mevzu geniş kamera olunca, Galaxy S24 Ultra’nın 200MP’lik lensini, iPhone Pro Max’in 48MP’lik kamerasına tercih edeceğimizi de açıklayalım.

Galaxy S24 Ultra
iPhone 15 Pro Max

Ek olarak ultra geniş açılı çekimlerde de (her ikisi de 12MP’lik sensörlere haiz), Galaxy S24 Ultra’nın oldukca daha başarı göstermiş bulunduğunu söyleyebiliriz.

Galaxy S24 Ultra
iPhone 15 Pro Max

Galaxy AI ‘Arama Yardımcısı’nın birazcık iyileştirilmesi lazım

Arama Yardımcısı nedir? Aramalarınızı başka bir dile çeviren, YZ bir tercüman.

Görsel: Kimberly Gedeon / Mashable

Mesela İngilizce konuşuyorsanız, Arama Yardımcısı konuşmalarınızı karşı taraf için İspanyolca’ya çevirebiliyor. Karşıdaki şahıs de İspanyolca yanıtladığında Arama Yardımcısı size bu konuşmayı İngilizce’ye çevirerek aktarıyor.

Arama Yardımcısı’nı editörümüzün Fransızca konuşan babasıyla kontrol ettik ve bazı problemler fark ettik:

  • Karşı taraf telefonu açmadan ilkin hızlıca iki seçeneğe tıklamanız gerekiyor (“Arama Yardımcısı” ve “Canlı Tercüme”), diğer türlü özellik çalışmıyor.
  • Arama Yardımcısı diyalogları iyi bir halde çeviriyor, sadece bazı durumlarda yavaş konuşan kişilerin cümlelerini bitirmesine olanak tanımıyor.
  • Ender durumlarda Arama Yardımcısı tercüme yapmayı tamamen bırakıyor.

Arama Yardımcısı, Galaxy AI hakkında en oldukca heyecanlandığımız özelliklerden biriydi. Sadece bu sorunlardan sonrasında bir adım geride duruyoruz. Gene de bu sorunların çözülmeyeceği anlamına da gelmiyor. Yeni nesil Galaxy AI için Samsung’un daha sabırlı bir YZ çevirmen üretmesi lazım.

Samsung Galaxy S24 Ultra pil ömrü

Daha önce de bahsettiğimiz suretiyle Galaxy S24 Ultra’nın 13 saat 1 dakikalık bir pil ömrü var. Bu da iPhone 15 Pro Max’in 14 saat 53 dakikalık emek harcama süresinden ortalama 2 saat daha kısa.

Samsung Galaxy S24 Ultra Geekbench skoru

Geekbench 6 testimizde, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 işlemciye haiz Samsung Galaxy S24 Ultra 7078 puan almayı başardı.

Karşılaştırma açısından A17 Pro yongasına haiz iPhone 15 Pro Max ise 7359 puana ulaştı.

Samsung Galaxy S24 Ultra almaya kıymet mi?

Açıkçası Galaxy S24 Ultra, oldukça akıcı çalışan S Pen’i, mesajlaşma için son teknoloji tercüme özelliği, görkemli timelapse kabiliyeti, büyüleyici dayanıklılığı ve iPhone’u geçen fotoğraf performansıyla kalbimizi çalmayı başardı.

Gene de söylemesi acı olsa da verimlilik açısından Galaxy S24 Ultra rakibine kaybediyor benzer biçimde duruyor. Bir akıllı telefonun en mühim özelliklerinden olan pil ömrü, iyi olsa da iPhone 15 Pro Max’ten iyi değil.

Bununla beraber Galaxy S24 Ultra’nın ürettiği özçekim fotoğraflarına da ölüp bitmiyoruz.

Gene de Söyleşi Çevirisi ve Arama Yardımcısı benzer biçimde Galaxy AI özellikleri oldukça işe yarıyor. Galaxy S24 Ultra hala en iyi Android telefon konumunda. Sadece ilk kez Samsung’u destekleyen bakış açımızı sorgulamamıza da sebep oldu.


Kimberly Gedeon’un incelemesini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )