İş Kayıt Belgesi Nedir ve Nasıl Çıkartılır?

[ad_1]

2017 yılında çıkarılan kanun hükmünde kararname ile iş ve işçi bulma kurumu işkur‘a kayıt olanlara verilmek üzere iş arayan verilmek üzere düzenlenen iş arayan kayıt belgesi henüz yeni olmasına rağmen günümüzde hiçbir sorun yaşanmadan kullanılmaya devam etmektedir. İşçi ve işverenin yasal haklarının korunması amacıyla hizmete geçen bu sistem ile geçtiğimiz yıllarda işçiden adli sicil kaydı gibi belgeler talep edilirken iş arayan belgesi ile işverenler artık işkur’a kayıtlı olan işçilerin belgeli olmasından ötürü daha güvenilir ortam oluşmasına sebebiyet vermiştir.

İş Arayan belgesinin işkur tarafından iş arayanlara verlmesiyle işçi seçiminde işverenin üzerindeki yükü alan işkur hayata geçirdiği bu sistemle bir nebzede olsa işsizlik sorununa melhem olmayı hedefliyor.

İş arayan belgesinı alabilmek için iş arayanların İşkur’da aktif bir şekilde üye olup iş talebinde bulunması gerekmektedir.  Aynı zamanda işçi arayanında bu belgeye sahip olarak işçi talebinde bulunması durumunda iş kabulünden sonra işçinin sigortası devlet tarafından karşılanmaktadır. Bunu işverenler farklı amaçlarda kullanamamaktadır. Sadece İŞKUR üzerinde kaydı var mı gibi durumlar için kullanabilmektedir.

İş Arayan Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

Öncelikle iş arayanların İŞKUR’a kayıt olması gerekmektedir. Kayıt olmak için en yakın İŞKUR merkezine gidebilir ya da https://esube.iskur.gov.tr/ adresinden de üyelik açabilirsiniz.

İş arayan kısmına girerek üye ol yapabilir ve gerekli alanları doldurduktan sonra üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak ıslak imza için elektronik imza ya da en kolayı yakın olan İŞKUR merkezine giderek gerçekleştirebilirsiniz.

Kayıt işlemleriniz bittikten sonra yine merkezden iş arayan kayıt belgesini almak istediğinizi talep edecek ve kimliğinizi vererek dakikalar içerisinde belgenizi alabileceksiniz.

Kamuajans.com/ÖZEL[ad_2]

(Toplam: 29, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer

Sliding Sidebar