Metallica ve heavy metal müziğin “Papa Het”i James Hetfield, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü paylaşmış olduğu Instagram gönderisinde orta parmağına yaptırdığı maça ası dövmesini sergiledi.

Maça ası bununla beraber Motorhead grubunun meşhur şarkısı “Ace of Spades / Maça Ası” şarkısına bir gönderme. Zira Motorhead’ın solisti Lemmy Kilmister, James Hetfield’ın idolü.

Lemmy 2015 senesinde kanserden ölmesinin arkasından, cenaze töreninde külleri mermilere doldurulup, törene katılanlara armağan edilmişti.

Hetfield, paylaşımında “Dostum ve esin kaynağım Bay Lemmy Kilmister’a bir slm. O olmadan, Metallica olmazdı” ifadelerini kullandı.

Hetfield, önde gelen dövme sanatçılarından önde gelen Corey Miller tarafınca tasarlanan dövmenin “Lemmy’nin dünyaya parmağını göstermeye devam edebileceği” anlamını taşıdığını söylemiş oldu.

James Hetfield yeni dövmesini bu şekilde sergiledi

Motorhead’in kurucusuydu

Lemmy olarak malum Kilmister, 1975 senesinde Hawkwind adlı gruptan uyuşturucu kullanımı sebebiyle kovulmasının arkasından Motorhead’i kurmuştu.

Grup yayınladığı 22 albüm ve 1980’lerin ikonik şarkısı Ace of Spades ile İngiliz heavy metal müziğinin öncülerinden biri oldu.

Lemmy’nin başarısı onu müziğin en fazlaca tanınan ses ve yüzlerinden biri haline getirdi.

“Lemmy olmasa, Metallica da olmazdı”

Dünya genelinde 100 milyondan fazla albüm satan, 80’ler, 90’lar ve 2000’lerin en büyük heavy metal grubu olarak değerlendirilen Metallica da, Motorhead’in bir araya gelmeleri, tonları ve kariyerleri açısından büyük esin kaynağı bulunduğunun altını çiziyor.

2016’da Kerrang!’a konuşan Hetfield, Lemmy’nin ölümünün kendisini “perişan ettiğini” açıklamış ve şunları söylemişti:

“O benim için ölümsüz bir insan statüsündeydi. Vefat etmesiyle ‘kaptanımız nerede’ boşluğuna düştüm. O hepimizin tinsel babasıydı.”

“Şüphesiz ki, o olmadan Metallica olmazdı. Çevremizdeyken, kendimizi iyi hissediyorduk.”

Metallica ile turneye devam eden Hetfield şu şekilde devam ediyor: “Yaşama enerjisi veriyor ve haiz olduğumuz her şeyden keyif almamıza, her hayranımızın çığlığını, üzerimizden düşen her ter damlasını özümsememize yol açıyordu.”

72 Seasons ile 15 yıl sonrasında İngiltere’de birinci sıraya çıktı

Metallica geçtiğimiz yıl İngiltere’de 72 Seasons albümü ile listelerde birinci sıraya yükselmişti, grup için 15 senedir bu yaşanmamıştı.

Hetfield’ın Lemmy’nin küllerinden yaptırdığı dövmesi, Lemmy’nin küllerinin, öncüsü olduğu camiada kendisine gösterilen ilk saygı duruşu değil. Bu senenin Mart ayında da küllerin bir kısmını barındıran bir vazonun Bloodstock festivalinde yer alacağı açıklandı.

Festival Ağustos ayında sona erdiğinde külleri taşıyan kapaklı çiçeklik Nottingham’da yer edinen Rock City adlı sahneye aktarılacak. Motorhead bu sahnede 1987 ile 2006 yılları aralığında 10 kez sahne almıştı.


BBC’nin haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )