Jerry Seinfeld etkisi altına alan bir servete haiz sadece portföyünde süper zenginlerinkine benzeyen oldukca azca şey var. Hisse senedi opsiyonlarını ve satın almaları unutun; 69 yaşındaki güldürmen, çoğunlukla gülünç olması yardımıyla mega zenginliğe kavuştu. Bloomberg, Seinfeld’in net servetinin 1 milyar doları aştığını tahmin ediyor; bu meblağın kabaca yarısı, aşağı yukarı 465 milyon doları, kendi adını taşıyan unutulmaz dizisinin ABD’de “syndication” olarak anlatılan gösterim hakları anlaşmalarından geliyor.

Seinfeld ve Larry David’in beraber yarattığı Seinfeld dizisi 1989’da gösterime girdi ve 180 bölümün peşinden 1998’de sonlanmış oldu. NBC’nin oldukça sancılı bir süreç sonunda kabul etmiş olduğu ve yayında tuttuğu dizi 90’lara damga vururken hala tüm zamanlar listelerinde en üst sıralarda yer edinen bir efsaneleşmiş konumunda.

The New York Times’ın 1998’de aktardığına gore Turner Broadcasting, “Seinfeld”in yeniden gösterimlerini yayınlamak için bölüm başına 1 milyon dolardan fazla para ödemişti. Bloomberg’in haberine gore Netflix, 2019’da dokuz sezonun tamamının gösterim haklarını satın aldığında, Seinfeld’e ek olarak 94 milyon dolar kazandıran bir anlaşmayla 500 milyon doların üstünde ödeme yapmış oldu.Jerry Seinfeld’in unutulmaz “pop-tart” şakasından yola çıkılan Unfrosted: The Pop-Tart Story, 3 Mayıs’ta Netflix’te yayınlanacak.Güldürmen hem de 80’lerden bu yana standup gösterileriyle bilhassa ABD’de sahneye çıkmaya devam ediyor. Seinfeld’in bu gösterilerden de şu zamana dek 100 milyon doları aşkın bir gelir elde etmiş olduğu düşünülüyor.

Bloomberg, Seinfeld’in emlak portföyünü de hesaplamış!

Hepsi bu değil normal olarak. Bloomberg; Seinfeld’in New York City, Hamptons ve California’daki evlerinin de dahil olduğu 40 milyon dolarlık bir emlak portföyünün de bulunduğunu aktarmakta. Öte taraftan Bloomberg, Seinfeld’in Comedians In Cars Getting Coffee adlı söyleşi programında öne çıkardığı otomobil koleksiyonunun hesaba katılmadığını da belirtmekte.

Bloomberg, Seinfeld’in artık bir milyarder bulunduğunu bildirirken, komedyenin bir temsilcisi Bloomberg’e yapmış olduğu açıklamada tahminlerinin gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

Bloomberg’in tahminleri, Seinfeld’in kazancını yatırım olarak değerlendirdiğini, TV anlaşmalarında yüzde 15’lik bir kesinti yaşadığını ve Pollstar verilerinden elde edilmiş brüt gişe satışlarında da yüzde 35’lik bir vergi kesintisi yaşadığını varsayarak sonuca ulaşmakta.


Kaynak: Business Insider / Metin Aktaşoğlu tarafınca yerelleştirildi