Kuru temizleme nasıl yapılıyor?
Giysilerinizi evde çamaşır makinesinde yıkarken kirleri çözen madde sudur. Sadece mesela yünlü kumaşlarda olduğu şeklinde, birçok kumaş türünde su etkili olamayabilir.
Kuru temizlemede suyun yerine bir petrol ürünü kullanılır. İnsanlarda ıslaklık, suyla temas anlamında algılandığından bu işleme kuru temizleme denilmektedir. Aslına bakarsak vaka kuru ortamda yapılmamaktadır.
Joly Belin isminde bir Fransız, kazara giysisinin üstüne kerosen dökmüş ve bunun giysisinin üstündeki lekeyi temizlediğini hayretle görmüştü. Bu işin üstüne giderek 1840’h yıllarda Paris’te ilk kuru temizleme işletmesini açmıştı.
Başlangıçta kuru temizlemede çözücü madde olarak gaz yada kerosen kullanılıyordu. Günümüzde ise nerede ise tüm dünyada ‘perkloroetilen’ yada özetlemek gerekirse ‘perk’ diye tanımlanan bir çözücü kullanılmaktadır.
Elbiseler, kuru temizleyicide su yerine bu çözücü ile yıkanır. Çözücü buharlaşmasın, havayı kirletmesin ve yeniden kullanılabilsin diye her seferinde bir yerde toplanır. Bu şekilde temizlenen giysiler, ütülenince yeni şeklinde dururlar.

Kuru temizleme meydana getirilen giysileri eve getirdiğinizde, bununla beraber baş ağrısı ve mide bulantısı riskini de getirdiğinizi ihmal etmeyin. Kuru temizlemede kullanılan bu ‘perk’ isminde madde fazlaca toksik olup, vücudumuzun mühim organları ve sinir sistemimiz üstünde zararı olan tesirleri vardır.
Havada milyonda yüz partikül olunca zararı olan tesirleri görülmeye başlanılan bu çözücünün oranının, kuru temizleme yapılmış bir giysinin, kapalı bir otomobile konulup, on beş dakika tutulması ile milyonda 350’ye ulaşmış olduğu tespit edilmiştir.
İster emin olun, ister inanmayın birçok kumaş türü kuru temizleme gerektirmez. Kuru temizlemenin tek pozitif yanları kumaşların çekmelerine ve şekillerini kaybetmelerine yol açmamasıdır.
Üretici firmaların, giysilerin etiketlerine ‘bir tek kuru temizleme’ şeklinde uyarma yazmalarının ana sebebi, güvence süresince geri almak zorunda oldukları giysileri, çekme ve deformasyon tehlikesinden korumak içindir. Bilhassa ipek ve yapay ipekten yapılmış giysiler güvenli bir halde elle yıkanabilirler.