Telefon tuşlarında niçin çıkıntılar var?

Günümüzde hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen cep telefonlarının ‘5’ tuşu üstündeki çıkıntıya asla dikkat ettiniz mi? Bu çıkıntı en ortadaki tuşu el yordamı ile bularak, tuşlamayı bakmadan yapabilmeyi sağlar.
Büyük bir ihtimalle bilgisayarınızdaki klavyede ‘F’ ve ‘J’ ya da ‘A’ ve ‘K’ tuşlarında da bu şekilde birer çıkıntı bulunduğunu fark etmemişsinizdir. Bu çıkıntılar da klavyeye bakmadan yazanlarda her iki elin klavyenin ortasını bulmasında destek sağlar.
Gene gözden kaçan bir detay ise tuşların diziliş şeklidir. Telefondaki tuşlarda en üst sırada l, 2 ve 3 sayıları yer alırken bilgisayarımızda ve hesap makinemizde tam ters şekilde 7, 8 ve 9 sayıları dizilmiştir. Bu diziliş şeklinde hesap makinelerini ve bilgisayarları yapanlar, en süratli hesaplamayı esas almışlardır. Zamanı oldukca daha eski olan telefonun başlangıcında ise, süratli tuşlama pek mühim kabul edilmemiştir. Sadece ev hanımefendileri içinde meydana getirilen bir araştırmada, telefondaki dizilişin onlara daha kolay geldiği ve daha süratli uygulayabildikleri saptanmıştır.
Bilmiyorum asla dikkat ettiniz mi, telefondaki tuşların içinde ‘l’ ve ‘0’ın üstünde asla harf yoktur. Fakat daha şaşırtıcı bir tespit ise, birçok telefonda mevcut harflerin içinde ‘Q’ ve ‘Z’ harflerinin bulunmamasıdır.
Günümüzde yaygın olarak acil servis (112), yangın suç duyurusu (110), polis imdat (155) ve alo trafik (154) benzer biçimde acil hizmetlere l ile süregelen, üç haneli numaralar verildiği için, eğer l tuşunun üstünde de harfler olsa idi, cep telefonunuzla bir ileti gönderirken, daha üçüncü harfte bu servislerden birine otomatikman bağlanabilir ve bunların santrallerini gereksiz işgal edebilirdiniz.
‘O’ ise bilinmiş olduğu benzer biçimde dahili santrallerde operatöre ulaşmada, şehirlerarası numaralarda ve cep telefonlarında ilk çevrilen numaradır. Eğer bu ‘O’ tuşunun üstünde harf olsaydı, daha o harfe basar basmaz direkt santrale bağlanacak ve santrallerin kilitlenmesine sebep olabilecektik.
Doğal telefonun üstünde aslına bakarsanız on tane olan sayı tuşlarının ikisine harf koyamayınca, geriye kalan 8 tuşa 24 harf yerleştirilebilmiş ve bu durumda İngilizce’de minimum kullanılan ‘Q’ ve ‘Z’ harfleri tuşların üstünde yer alamamıştır.
Şimdiki cep telefonlarında’ l’ ve ‘0’ın üstünde hala harf yok fakat hızla gelişen teknolojinin gelişmesi yardımıyla, bir tuşa dört harf konulabildiğinden ‘Q’ 7 tuşunda, ‘Z’ ise 9 tuşunda kendilerine yer bulabilmiş durumdalar.

(Toplam: 21, Bugün: 1 )