Sebze suyu için; istediğiniz sebzeleri yıkayıp küçük küçük doğradıktan sonra 2 su bardağı kadar suda 2 saat haşlayın ve suyunu kullanın. Kuzu etini temizleyip bir kaba alın, içine zeytinyağı, tuz, kekik, ince kıyılmış taze rosemary ekleyip marine edin. Ardından tavada 2 tarafı da hafif pişecek şekilde kızartın. Daha sonra pişen eti bir fırın tepsisine alıp önceden ısıtılmış 200 dereceli fırında 10-15 dakika pişirin.

Kabakları küçük küpler halinde dilimleyin. Tavada zeytinyağı ile kavurmaya başlayın. Daha sonra içine ince kıyılmış maydanoz, tuz, biber ekleyip iyice karıştırın. Arada bir kepçe sebze suyu ilave edin. Kabaklar pişince bir kaseye alıp blender ile püre haline getirin. Bir yanda soğanı, sarımsağı küçük küçük doğrayın, başka bir tavada zeytinyağı ile birlikte kavurun. Soğanlar kavrulduktan bir tutam ince kıyılmış taze kekik ve taze rosemary katıp karıştırın. Üzerine kuzukulağı mantarlarını ilave edip kavurmaya devam edin. Mantarlar da kavrulduktan sonra 1 kepçe sebze suyu katıp 1-2 defa karıştırın ve ateşten alın.

Başka bir tavaya zeytinyağı, ince kıyılmış soğan ve sarımsak ekleyin. Biraz kavrulunca sarıkız mantarını koyup kavurun. Arada içine 1-2 kepçe sebze suyu, ekleyip karıştırın. Ocaktan almadan önce tuz, karabiber ve ince kıyılmış maydanoz ekleyip 1-2 defa karıştırdıktan sonra ocaktan alın.

Pişen kuzukulağı mantarlarını bir süzgeçten geçirip suyunu süzün. Suyu tavaya alıp kaynatın. Bir kaseye 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı ile un koyun ve karıştırın. Ardından bu karışımı tavada kaynayan süzülmüş mantar suyuna ilave edip karıştırarak iyice yedirin. Suyunu süzdüğünüz mantarlara da ince kıyılmış maydanoz ekleyip karıştırın.

Pişen eti fırından çıkarıp dilimleyin ve servis tabağına alın. Yanına kabak püresini, mantarları ekleyin. Üzerlerine hazırladığınız sosu gezdirip servis yapabilirsiniz.

600 gr kuzu sırtı
2-3 dal taze kekik
2 dal taze rosemary
1 adet küçük boy soğan
1 diş sarımsak, 2 adet kabak
2-3 dal maydanoz
8-9 adet kuzukulağı mantarı
6-7 adet sarıkız mantarı
2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı esmer un
1 tutam karabiber, 1 su bardağı sebze suyu
1 tutam tuz

(Toplam: 43, Bugün: 1 )