PARA OTOMOTİV/ AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT ZOR Kent yaşamının karmaşıklığı, giderek çoğalan otomobil sayısı, trafikte geçen uzun saatler… Artık metropol yaşamının en büyük problemlerinden biri de vakit terimi oldu. Bir noktadan öteki bir noktaya gitmek adeta çileye dönmüş durumda. Çarpık kentleşme sebebiyle okul, hastane, kamu kurumları ya da alışveriş mekenları içinde geçen vakit uzarken, motorize taşımacılığa ve öteki otomobil odaklı mobilite seçeneklerine ilgi artmaya başladı.Talep artışıyla beraber son dönemde motosiklet fiyatlarından da hareketlilik yaşanıyor. Sadece hem ekonomik hem masrafsız hem de zamandan tutum sağlaması sebebiyle motosiklet piyasası giderek canlanıyor. Piyasada her kesime ve her bütçeye hitap eden modeller bulmak mümkün. Bilhassa elektrikli olanların sayısı her geçen gün artıyor. Evde dahi şarj edilebilen bu araçlar, kullanıcısı için kolay ve son aşama ergonomik. Motosiklet piyasasında fiyatlar 35 bin liradan başlayarak 3 milyon 500 bin liralara kadar çıkıyor.

BEBEK’TE İLK MAĞAZA AÇILACAK

Yüzde 100 yerli bir marka olarak 2022 senesinde Denizli Merkezefendi’de faaliyetlerine başlamış olan Jura Store, Jura Grup çatısı altında hizmet veriyor Lampago modellerini Türkiye pazarında kullanıcılar ile ilk kere buluşturan şirket, yüzde 100 elektrikli modellere haiz. Kendi marka tescili olan firmanın ürettiği araçların, 70 kilometre menzili bulunuyor. Yüzde 100 elektrikli ve 25 km’lik bir hıza haiz. U1-U2 ehliyetleriyle kullanılabilen araçların pek oldukca renkte seçeneği mevcut. Fiyatı ise 249 bin liradan satışa sunulmuş. Jura Store Teknik ve Kalite Geliştirme Süreçleri Yöneticisi Fatih Çetin; “81 ilde teknik servisimiz bulunuyor. Araçlarımızı Türkiye pazarında kullanıcılar ile bu yıl tanıştırdık. Ürünler Lampago Dubai Store’da bir yılı aşkın süredir içeriyor. İstanbul’da Bebek’te bir mağazanın açılması planlanıyor. Bayi ve toplu satışlara açığız. Bilhassa oteller bizim müşterimiz oldu. İzmir’de birkaç otele satış gerçekleştirdik. Sahil bölgelerini tümüyle hedefliyoruz” diyor ve bayilik sistemine sıcak baktıklarını söylüyor.

İKİNCİ FABRİKA YATIRIMINA BAŞLADI

Adana’da 62 bin metrekare alan üstüne kurulu fabrikasıyla üretim icra eden Arora Motosiklet, bu yıl içinde başladığı ve mevcut fabrikanın yanına ekleyeceği 40 bin metrekarelik kapalı alan ile üretimini artırmayı planlıyor Elektrikli bisikletlerden, scooter’lara, Atv’lerden seyahat motosikletlerine kadar ürün segmentinde pek oldukca çeşit barındıran şirket, bu yıl yüzde 25’e yakın gelişme hedefliyor. Arora Motosiklet Satış ve Pazarlama Müdürü Kemal Özcan, bilhassa artan kredi faiz oranlarına ve yıl içinde yaptıkları yüzde 50’ye varan zamlara dikkat çekerken, artık alıcıların bütçelerini düşürdüklerini ve daha orta segment motosikletlere yöneldiklerini söylüyor. “Yeni modeller sürekli bünyemize katılıyor. Ar-ge çalışmalarımız devam ediyor. Hem benzinlide hem elektriklide piyasanın istediği, kabul edebileceği ürünleri üretmeye devam edeceğiz. Yıl içinde kur sebebiyle ürünlerimizde zam artışı yaşandı. Biz elimizden geldiği kadar minimuma düşürmeye çalıştık fakat dayanabildiğimiz kadar dayanıyoruz” diyen Özcan, ikinci el motosiklet piyasasının da canlandığını ifade ediyor. Ek olarak yeni yapacakları yapınak yatırımıyla Türkiye’nin en büyük motosiklet fabrikasına haiz olacaklarının altını çizen Özcan, ürettikleri ürünlerin kalitesine de dikkat çekiyor. Firmanın şu anda 350’ye yakın bayisi bulunurken, ortalama 100’e yakın da bayilik talebini değerlendiriyor.

HARLEY TEKNOLOJİYLE GELİYOR

Motosiklet denilince akla gelen ilk markalardan olan Harley Davidson, teknolojiye yapmış olduğu yatırımlarla piyasaya yeni modellerini sunmaya devam ediyor. Bilhassa 2024 yılı için köklü değişikliklere giden marka, ürünlerde büyük ekranlar, teknoloji ağırlıklı parçalar ile teknolojiye uygun motorlar üretmeye başladı. Bundan sonrasında da bu yolda ilerleyeceklerini söyleyen Harley Davidson Türkiye Satış Müdürü Gürcan Levent, görüntünün klasikte kalacağını sadece teknolojik yatırımlara odaklanacaklarını söylüyor. Markanın İstanbul’da yalnız iki bayisi bulunuyor. Bunlar Anadolu Yakası’nda Ataşehir, Avrupa Yakası’nda ise Levent. Oldukca fazla bayilik verme planı ise yok. Antalya, Ankara ve İzmir’de de bayilikleri mevcut. Harley’in motosiklet haricinde bir de elektrikli bisikletleri bulunuyor. Şu anda maliyet sebebiyle her ne kadar piyasada oldukca fazla bulunmasa da kısa sürede görücüye çıkacak. Levent; “Harley bir tutku. Bu yüzden aslolan kullanıcılar teknolojiye pek fazla sıcak bakmıyor. O motor hırıltısını duymak istiyorlar. Bu yüzden elektrikli modeller mevzusunda birazcık ağırdan alınıyor” diyor ve motosiklet pazarını şu sözlerle değerlendiriyor: “Bu seneden beklenti oldukça yüksek olacak. Türkiye’de motosiklet sektörü süratli bir tırmanışa geçti. Büyük şehirlerin otopark sorunları ve bunun yanı sıra otomotiv sektöründe arabaların yükselen tutarları da insanoğlu çözüm olarak motosiklete yöneltti. Harley Davidson bizim için hobi grubu bir motosiklet olduğundan birazcık buna tutkulu, yaşamı buna uyan insanoğlu olacak. Bundan dolayı memnunuz.Mühim olan motosiklet kültürünün yayılması. Bu da Türkiye’de ilerlemeye başladı.”

BEŞ FİRMANIN DAHA DİSTRİBÜTÖRLÜĞÜNÜ ALDI

Elektrikli motosiklet piyasası kızışırken firmalar değişik modellerde ürünler sunmaya devam ediyor. Bunlardan biri de Çakır Grup altında Türkiye’de satışa sunulan Davinci markalı motosikletler. Tasarımını tamamen meşhur Ressam Leonardo Da Vinci’den alan ürün, tümüyle elektrikli. Çakır Grup bünyesinde çalışan İbrahim Talha Çakır; “Firmanın geçmişi 45 yıla dayanıyor. Biz otomotiv alanında köklü bir yapıya sahipken bu yıl beş değişik elektrikli motosiklet markasının distribütörlüğünü daha aldık. Bunlar Uzak Doğu ve Avrupa menşeli markalar. Bunlardan ilki Davinci oldu. Orta ve premium pazarda yerini alacak” diye belirtirken, ürün tasarımında da gene meşhur ressamın elmas tablosu ve altın oranından esinlenildiğini söylüyor. Tasarımın haricinde teknolojik yapısıyla da ilgi gören motor, robotlar tarafınca insan eli değmeden üretiliyor. Çakır; “Davinci’de motosiklet agresifliğini ve dopomin tesirini 2070 senesinde yaşadığımızı hayal ederek bunu kullanıcılara 2024’te yaşatmak istedik. Şu anda iki değişik seçeneği mevcut ve tutarları 47 bin dolar ile 57 bin dolar olarak belirlendi. Türkiye’den oldukca fazla talep var. Bilhassa Davinci günleri yapmayı planlıyoruz. 136 beygire haiz olan bu ürünün menzili 400 km. Otuz dakikada süratli şarj oluyor. Düzgüsel şarjda ise bu süre 6-7 saat. Servisi ve yakıt maliyetleri oldukca düşük. Bu yüzden gençler tarafınca ilgi görüyor” diyerek satış sonrası hizmetlerinin kuvvetli bulunduğunun altını çiziyor.

İKİNCİ ELDE DE REKABET YOĞUN

Uğur Motorlu Araçlar (UMA) bünyesinde Motovento, CFMOTO, Mondial ve TVS benzer biçimde değişik çeşitlerde pek oldukca motosiklet bulunuyor. Her bütçeye uygun modellerin bulunmuş olduğu firmada elektrikli motosikletlerde oldukça rağbet görüyor. Uğur Motorlu Araçlar (CFMOTO, Mondial, TVS) – Oktay Motor Bayi Temsilcisi Oktay Demir, CFMOTOR’da 125 CC’den 800 CC’ye kadar, Mondial motorda ise 500 CC’den 250 CC’ye kadar ürünlerin bulunduğunu söylüyor. Şu anda Türkiye’de 250 bayilerinin bulunduğunu belirten Demir, dolar kuru dalgalanmasından dolayı bu senenin Mart ayına kadar üç kez zam yapıldığına vurgu yapıyor. “Kredi kartlarına taksit imkânı çoğaldı. Vade ayrımsız olduğundan dolayı da satışlar oldukça arttı. Motor alımında kredi kullanılabiliyor. Her banka motosiklet için kredi vermiyor. Bireysel olarak kredi çekilebiliyor. Bankalardan çekeceğiniz kredide, vade farkı uygulamadan kredi kartına vade ayrımsız 12 taksit seçeneğine kadar alternatifler var” diyen Demir, ikinci el motosiklet piyasasında da rekabetin yoğun bulunduğunu söylüyor ve ekliyor; “Fakat bu yıl firmalar üretimi arttırdılar. Piyasaya daha çok motor sundular. Karaborsa illaki bazı ürünlerde olacaktır fakat geçtiğimiz seneler benzer biçimde değil.” Firmada motosikletlerin tutarları 35 bin liradan başlıyor, 1 milyon 700 bin liraya kadar çıkıyor.

Yasin KEKLİK / Necat Motor Avrupa Bölge Bayisi, Kawasaki Satış ve Servis Temsilcisi

“Bayanlar da motosiklet tercih ediyor”

Motosiklet piyasası süratli aşama kaydediyor. Hepimiz motosikleti İstanbul benzer biçimde büyükşehirlerin trafiğinden dolayı bir alternatif olarak kullanmaya başladı. Kawasaki, Japonya menşeli bir marka. Yıl içinde doğal ki motor fiyatlarımız kurlardan etkileniyor. Kawasaki zam yapmasa bile bayiler kazanmak için yıl içinde gene de 3-4 kez zam yapıyor. Tüketiciler en oldukca Kawasaki’nin ZX-10 modellerini tercih ediyor. Bayanlar da artık motoru sıkça kullanmaya başladılar. Kent yaşamının verdiği trafikten dolayı hanımefendileri yollarda artık daha sık görüyoruz. Şu anda hepimiz parasına nazaran motor alıyor. En düşük model 500 bin liradan başlıyor, 3 milyon 500 bin liraya kadar çıkıyor.

İftihar Feridun İLYAR / Zlin Motors Tesis Yöneticisi

“Bir tek toptan satışımız var”

2023 senesinde Panda Motors çatısı altında Denizli Merkezefendi bölgesinde üretime başlamış olan Zlin Motors, yalnız elektrikli araçların üretimini yapıyor. İki ve üç tekerlekli motosikletlerin şu anda perakende satışı yok. Şu anda 30’dan fazla bayi ağı var. Ürünlerimizin tümü yerli değil. Bir kısım parçaları Çin’den tedarik ediyoruz. Yeni bir şirket olduğumuz için girişimcilerden bayilik tutarı almayacağız.

Motorunuzu saklayın

Moto kabin, motosikletin ve bununla beraber alet, ekipman, kask, mont benzer biçimde eşyaların tamamının bir arada güvenli bir halde durması için tasarlanmış bir garaj sistemi. İçindeki elektrik prizi yardımıyla aküyü şarj ederek, gönül rahatlığı ile kullanılabiliyor. Kabin, motoru kedi ve köpek benzer biçimde sokak hayvanlarından korurken, çalınmaya ve çarpmaya karşı da güvence elde etmiş oluyor. Moto kabin her boyutta motosikletin sığabileceği şekilde tasarlanarak üretilmiş. Fiyatı ise motorun boyutuna nazaran değişiyor.

Güvenli sürüş için dikkat!

* Ihtimaller içinde bir kaza durumunda motorunuzun parçalarında herhangi bir hasara sebebiyet vermemek için sürüş öncesi kontrolünü ne olursa olsun yapın.

* Motorunuzu kullanmak için ehliyetiniz olması gerekmekte. Bunun yanında trafiğe çıkmadan ilkin kafi deneyime haiz olmanız koşul.

* Öteki vasıta sürücülerinin sebebiyet verebileceği ihtimaller içinde bir kazayı önlemek için sürüş esnasında parlak ve acık renk giysiler giyinin.

* Trafik kurallarına tam anlamıyla uyun. Hızınızı trafik kurallarına ve yol durumuna nazaran ayarlayın. Trafikteki öteki sürücüleri uyarmak amacıyla dönerken yada şerit değiştirirken sinyal verin. Hem de yağmurlu havalarda yerin ıslak olması sebebiyle daha yavaş ve dikkatli kullanın.

* Sürüş esnasında iki eliniz elciklerde ve iki ayağınız da ayaklıklarda olmalı. Yolcu da iki eliyle sürücüye tutunmalı ve iki ayağını da yolcu ayaklıklarına koymalı.

* Sürüş esnasında kask, eldiven ve gözlük benzer biçimde koruyucu giysiler giymelisiniz. Hem de yolcu da kask giymelidir. Tekerlekler, ayaklıklar ve elciklere takılabilecek uzun ve sarkan giysiler giyilmemelidir.

Motosiklet ehliyeti almak için lüzumlu evraklar

* İlk kez motosiklet ehliyeti alacak sürücü adayları MEB’e bağlı hususi sürücü kurslarına müracaat yaparken aşağıda yer edinen evrakları eksiksiz olarak sunmaları gerekiyor. Bu evraklar ise şöyleki;

* Kimlik fotokopisi(nüfus cüzdanı, avukatlık kartı yada geçişlik)

* Mezuniyet mezuniyet belgesi yada tahsil belgesi fotokopisi(aslıyla beraber)

* Adli sicil kaydı ( en fazla yeterlik almasına engel teşkil etmeyen suçları içermiş olmalı)

* Pratisyen yada uzman doktor tarafınca verilen sıhhat raporu(Aile hekimi raporu da olabilir)

* Herhangi bir sürücü belgesi var ise fotokopisi

* Son altı ay içinde çektirilmiş iki tane biyometrik fotoğraf

* Imtihan ücretini kursiyerin kendisi yada sürücü kursu vesilesiyle yatırması ve makbuzu kendi dosyasına ekletmesi

* 18 yaşını doldurmamış olanlardan veli yada vasi muvafakatnamesi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )