Multivitaminler Hakkında Bilgi – Multivitamin Çeşitleri Nelerdir

Bilindiği gibi insanların sağlıklı bir hayat sürebilmek ve bünyesini dengede tutabilmek için günlük olarak belli miktarlarda vitamin alması gerekmektedir. Bu vitamin ve minralleri doğal yollarla alamayanların ise mutlaka vitamin hapı desteği alması gerekir. Sözü edilen durum için ise en uygun haplar multivitaminlerdir. Çünkü multivitaminler, günlük ihtiyacınızı karşılayabilecek miktarda bir tablet içinde bulunan çok sayıda vitamin ve mineralden meydana gelmektedir. Ancak, bu multivitaminlerin bireysel gruplara göre birçok tipi bulunmaktadır. Bu gruplar ise erkekler, bayanlar, çocuklar ve yaşlılar şeklinde sıralanabilmektedir.

Çocuklar için vitamin takviyesi: Genellikle bu vitamin takviyeleri A vitamininden E vitaminine kadar olan tüm vitaminleri, biotin, folik asit ve minerallerden Çinko’yu içermektedir. Çocukların bu vitaminleri kullanmayı kabul etmesi için ise çoğunlukla bu multivitaminlere güzel aromalar verilmektedir. Diğer yandan, multivitaminlerin çocukların gelişimi üzerine etkileri konusunda kesin bir kanıt yoktur. Bazı uzmanlar, vitaminlerin vücut dengesini sağladığını kabul ettiği halde çocukların bu tabletleri kullanmak için zorlanmaması gerektiğini savunurken, diğer kesim uzmanlar ise içeriğinde demir bulundurması ve demirin çocular üzerine olumsuz etkileri olması nedeniyle multivitaminlerden kesinlikle uzak durulması gerektiğini savunmaktadır. İkinci gruba uygun olarak istatistikler aşırı dozda demir zehirlenmesinin çocuklarda ölüm vakaları üzerinde birincil etken olduğunu göstermektedir.

Erkekler için vitamin takviyesi: Vitamin ve mineraller immune ve sindirim sistemini sağlık açısından olumlu etkilemektedir. Erkekler, kas yapıları ve vücut proporsiyonları kadınlara göre daha gelişmiş olduğundan magnezyuma daha çok ihtiyaç duymaktadırlar. Ayrıca, magnezyum erkekleri ileriki yaşlarında meydana gelebilecek kalp ve prostat problemlerine karşı da korumaktadır. Genelde kadın ve erkeklerin hormon seviyeleri ve fizyolojik özellikleri birbirinden çok farklı olduğu için günlük vitamin ihtiyaçları da birbirinden çok farklı olmasına rağmen, her iki cinsiyet de sağlıklı kalmak adına A,C,E vitaminleri ve çinkoya ihtiyaç duymaktadır.

Kadınlar için vitamin takviyesi: Kadınlar hayatları boyunca mentrasyon, hamilelik ve menopoz gibi sürekli değişiklikler geçirmektedirler. Bundan dolayı da onların vitamin ve mineral ihtiyaçları da değişkendir ve almaları gereken vitamin çeşit ve miktarları bu dönemlere göre ayarlanmalıdır. Özellikle kadınlar her ay mentrasyon dönemlerinde kan kaybı yaşadıkları için demir eksikliği yaşayabilirler ve bu nedenle bu dönemlerde demir takviyesi önemlidir. Bu dönemde alınacak B6, niasin, kalsiyum ve manganez adet ağrıarını da hafifletecek, hatta ortadan kaldıracaktır. Karayılan otu veya fitoöstrojenler içeren multivitaminler ise menopozda yardımcı olarak, menopozdan kaynaklı sıcak basmalarını ortadan kaldırmaktadır.

Yaşlılar için vitamin takviyesi: Yaşlılar için gerekli olan multivitaminler, B6, B12 ve folik asit içermektedir. Çünkü ileri yaşlarda bu vitaminlerin eksikliği sıkça görülmekte, takviye edilmesi halinde ise kırmızı kan hücresi üretimine ve hasarlı hücrelerin onarılmasına yardımcı olmaktadır. Bu vitaminlerden B6 sinir sistemini desteklemekte, tükenmişlik hastalığı ve anemiyi engellemektedir. Diğer yandan, folik asit bunamayı önlerken, vücuttaki tüm hücreler için gerekli olduğu bilinen B12, kişileri anemiye karşı korumaktadır.