Havada, iki uçak arasında gerçekleşen ilk savaşı, 15 Ağustos 1914 günü Reuter’s Ajansı, şu satırlarla dünyaya duyuruyordu: “Dün bir Fransız uçağı, bir Alman uçağı ile karşılaştı. Fransız pilot, Brovming’ini çekerek ateş etmeye başladı ve Alman’ı kovaladı.
Alman havacı, karşı koymak yerine kaçmayı tercih etti.”
Taraflardan birinin ölümüyle sonuçlanan ilk hava çatışması, 5 Ekim 1914’te yaşandı.
Fransız Hava Kuvvetleri’nin V 24 savaş birliğinde görevli Joseph Frantz, Voisin tipi uçağıyla düşman mevzileri üzerinde yaptığı keşif uçuşundan dönerken, Almanlara ait bir Aviatik’le karşılaştı. Frantz’ın teknisyeni Quenault, derhal uçağın burnundaki Hatchkiss marka makineli tüfeğin tetiğine sarıldı. Aviatik’teki teknisyenin ise yalnızca tabancası vardı.
O, daha nişan alamadan Quenault, Hotchkiss’in tüm mermilerini Aviatik’in üzerine boşalttı ve Alman uçağı, havada parçalanarak Fransız mevzilerinin gerisine düştü. Çatışmayı yerden Fransızlar ve Almanlar da izliyordu.
Hepsi de daha iyi görebilmek için mevzilerinden dışarı çıktılar. Havadaki bir çarpışma sırasında ölen ilk havacılar olarak tarihe geçen Almanların adları Wilhelm Sclienting ve Fritz von Zangen’di. Ölü pilotun cebinden, annesine hitaben yazılmış bir mektup çıktı. Bir Fransız uçağı, bu mektubu en yakındaki Alman havaalanına götürdü. Bu davranış, hava savaşının ilk yıllarında bir “gelenek” haline
geldi. Zira o yıllarda, göklerde birbirleri ile düello yapan “kahramanlar”, insanca bazı erdemlerini yitirmemişlerdi ve düşmanlarından nefret etmiyorlardı.