Nöbetçi kulübelerinde niçin kum torbaları var

Nöbetçi kulübeleri çevreyi iyi gözetleyebilmek için zeminden yüksekte inşa edilirler dolayısıyla iyi bir hedeftirler. Buradaki nöbetçileri olabilecek ani bir silahlı saldırıdan koruyabilmek için etrafına belirli yükseklikte kum torbaları dizilir. Bu kum torbaları bir oldukca kişiye birazcık ilkelmiş benzer biçimde görünebilir fakat bir oldukca malzemeden daha iyi ve daha ergonomik kurşun geçirmez siperlerdir.
Kumun kurşun geçirmemesinin sırrı kum taneciklerindedir. Boyları 0,05 milimetreden 2 milimetreye kadar değişen kum tanelerinin şekilleri köşeli, yuvarlak yada karışıktır. Bu şekilleri sebebi ile bir torbaya doldurulan kum taneleri içinde boşluklar kalır ve bu boşluklar birbirleri ile bağlantılıdırlar.
Kum torbasına büyük bir kinetik enerji ile giren merminin enerjisi, aradaki bu boşluklar sebebi ile anında binlerce kum tanesine aktarılır. Her aktarışta öteki tanelere daha azalarak geçen enerji kısa sürede sönümlenir. Kinetik enerjisini ansızın bu şekilde kaybeden mermi de daha kum torbasını delip çıkamadan durup kalır.
Aslına bakarsak kurşun geçirmez camlarda da ilke aynıdır. Bu tip camlar, cam ve plastik, bir oldukca katman halinde, sandviç şeklinde sıkıştırılarak yapım edilirler. Bir bakıma arabaların ön camlarına benzerler fakat burada katman sayısı oldukca fazladır.
Kurşun bu tip bir cama çarptığında tabakaları tek tek delmeye adım atar. Son tabakaya gelene kadar mermi tüm momentini ve enerjisini kaybeder. Enerji hiç kimseye zarar vermeden cam ve plastik tabakalara geçer.

(Toplam: 63, Bugün: 1 )