Bardaktaki buzlar niçin birbirlerine yapışırlar

Buzun erimesi için yalnız ısı değil tazyik da önemlidir.
Dağlardaki buzulların sık sık kayma sebepleri de budur. Buzulun çok büyük ağırlığının yarattığı tazyik en alt tabakaların erimesine, orada ıslak bir su tabakası oluşmasına niçin olur.
Çoğu zaman yemeklerde içkiye yada suya atılmak için buz küpçükleri bir kap içersinde getirilir. Bir süre sonrasında bir tanesini almak istediğimizde, bir kaçı birbirlerine yapışmış olarak gelirler, bu tarz şeyleri birbirlerinden ayırmak da fazlaca zor olur.

Bir kabın içinde yada bardakta bulunan buzlar üst üste yığıldıklarında her biri altındakine değdiği noktada bir tazyik oluşturur ve bu noktadaki oldukça ufak bir kısım erir. Buradan hareket eden su oldukça azca yanda bu iki buz küpçüğünün birbirine en yakın olduğu noktada yeniden donar, iki küpçük içinde sanki kaynak yapılmış şeklinde oldukça kuvvetli bir bağ oluşturur. Artık ikisi tek bir parça şeklinde olduklarından bu noktadan yeniden erimeleri de mümkün değildir.
Bir buz küpünü buzluktan direkt elimizle almaya kalkıştığımızda da elimize yapışır. Bundan dolayı buzlukta suyu dondurmada kullanılan kapların bir çok plastiktir. Peki elimizi yada dilimizi bir buz parçasına yada oldukça soğuk bir metal yüzeye değdirince niçin yapışıp kalıyor?
Bunun sebebi parmaklarımızın ve dilimizin ucunda daima oldukça ince bir rutubet tabakasının olmasıdır. Bu katman oldukça soğuk bir cisimle temas ettiğinde anında donar. Mesela oldukça soğuk, sıfırın altındaki bir sıcaklıkta bir bayrak direğine dilinizle dokunursanız, metaller oldukça iyi iletken olduklarından direk derhal üstündeki ısıyı dilin üstündeki rutubet tabakasına yansıtır, dilin üstündeki bu rutubet tabakasının donmasına sebep olur. Artık direk ile dilin içinde her iki yüzeye de yapışmış buzdan bir bağ vardır.
Netice olarak oldukça soğuk havalarda dilinizle metal yüzeylere dokunmayın. Bir ihtimal dilinizi çekerek kurtarabilirsiniz fakat tekrar yaşam boyu yediklerinizden tat alamazsınız.