Google Bard‘a veda edin ve Google Gemini’ye merhaba deyin!

Perşembe günü Alphabet ve Google CEO’su Sundar Pichai şirketin yapay zekâ modelini (şu demek oluyor ki Bard’ı) Gemini olarak tekrardan adlandırdıklarını duyurdu. Şirket Gemini‘yi geçtiğimiz senenin sonunda yayınlamış ve “en büyük ve en yetenekli YZ modeli” olarak nitelendirmişti. Bard ve Gemini bir süre beraber var olabildiler. Sadece şimdi Google’ın halka dönük YZ evreni Gemini’nin değişik sürümlerine aktarılacak.

Pichai, blog gönderisinde şöyleki yazdı: “Aralık ayında Gemini çağının başlamasıyla suni zekânın her insana daha çok destek olabilmesine yönelik yolculuğumuzda mühim bir adım atarak oldukca çeşitli metin, görüntü, ses ve video karşılaştırmalarında yeni bir teknoloji ortaya koyduk. Sadece Gemini yalnız modellerin ötesine geçti. Her gün milyarlarca kişinin kullandığı ürünlerden, API’ler ve yazılımcılar ile şirketlere destek olan platformlara kadar tüm ekosistemi destekliyor.”

Google ek olarak Duet AI özelliklerini de Gemini şemsiyesi altına alıyor ve Duet AI Gemini for Workspace oluyor. Son olarak, Duet AI for Cloud da “gelecek haftalarda” Gemini olacak.

Google Gemini’nin web üstünde 40 dilde kullanılabilir olduğnu söylüyor. Android için yeni bir Gemini uygulaması ve iOS için de Google uygulaması var. Tamamı parasız ve Gemini’nin parasız sürümüne erişim sunuyor.

Suni zekâlı yardımcısından daha fazlasını isteyenler içinse Google’ın en büyük YZ modeli Ultra 1.0’dan enerjisini alan (evet, Google her şeyi tek marka altında toplasa bile işleri karmaşıklaştırmanın bir yolunu buluyor) Gemini Advanced (gelişmiş Gemini) var. Google, Gemini Advanced’ın “akıl yürütme, talimatları seyretme, kodlama ve yaratıcı ortaklaşa iş mevzularında oldukca daha yetenekli” bulunduğunu söylüyor.

Gemini Advanced’ı kullanabilmek için Google One AI Premium Plan üyesi olmanız gerekiyor.

Üyelik tutarı ise ilk 2 ay parasız, sonrasında 719 lira olarak belirlenmiş durumda. Bu fiyata düzgüsel Google One üyeliği içindeki tüm özellikler ve 2 TB depolama kapasitesi dahil.


Stan Schroeder’in haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )