ABD’nin West Virginia eyaletinde yaşayan bir İkinci Dünya Savaşı gazisi 100. yaş gününü McDonald’s’ta kutladı. Zan White, mahalli tv kanalı WDTV’ye yapmış olduğu açıklamada kurucusu olduğu ROMEO Club isminde ve açılımı Retired Old Men Eating Out (Dışarıda Yiyen Emekli Yaşlı Adamlar) olan kulübün bir parçası olarak 36 senedir neredeyse her gün McDonald’s’ta kahvaltı yaptığını söylüyor.

Sık sık burada bir grup arkadaşıyla da bir araya gelen White, iyi mi bu kadar uzun yaşadığını bilmediğini aktarırken yaşlandıkça alışkanlıklarını değiştirmeyi planlamadığını da dile getiriyor:

36 senedir buraya geliyorum, artık duramam.

White, İkinci Dünya Savaşı esnasında radar tamircisi olarak vazife yapmış. Bunun haricinde tüm yaşamını ise West Virginia’nın ortalama 7 bin sözü geçen ufak şehri Elkins’te yaşayarak geçirmiş.

Söz mevzusu McDonald’s şubesinin müdürü Marc Godwin ise WDTV’ye “Çalıştığım 24 yıl süresince neredeyse her sabah Zan’i gördüm” diyor ve “Onu her sabah görmek büyük bir mutluluk, günümün en mühim vakalarından biri” ifadelerini kullanıyor.

2 Şubat, Zan White Day olarak diye deklare edildi

Godwin’in anlattığına bakılırsa Zan White ve dostlarını her gün “burada dünyanın sorunlarını çözerken” bulabilirsiniz. Adını o süre bölgede vazife icra eden şeriften alan Zan White’ın babası hapishanede çalışıyormuş. Hatta arkadaşları çocukken Zan’e hapishanede büyürken 16 yıl hapis yatmış olduğu yönünde şakalar yapıyormuş.

Şehrin popüler figürlerinden önde gelen Zan White’a doğum günü için West Virginia Valisi Jim Justice de bir mektup gönderdi. Elkins Belediye Başkanı Jerry Marco ise 2 Şubat’ı Zan White Day olarak duyuru ettiklerini deklare etti. Marco bununla beraber ROMEO Club’a katılmak istediğini de duyurdu. Marco şöyleki devam ediyor:

“Ona sırrının ne işe yaradığını sormuş oldum ve bana yalnız gülümsedi. Ümit ederim bu benim de oldukca gülümsemem gerektiği anlamına gelir, bu yüzden Bay White’ı kutlama ediyorum; o haiz olduğumuz görkemli bir yurttaş ve ona haiz olmaktan onur duyuyoruz.”

Zan White, 3 oğlu, torunları ve onların evlatlarından oluşan 17 kişilik ailesiyle bu hususi günü kutladı.


Kaynak: Business Insider ve WDTV / Metin Aktaşoğlu tarafınca Türkçeleştirildi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )