Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy suni zekâyı sınavlarda etken şekilde kullanmayı hedeflediklerini, ek olarak dijital sınavların sayısının artacağını deklare etti.

Prof. Dr. Ersoy, Genel İstişare ve Eğitim Toplantısı’nda yapmış olduğu konuşmada, “Ekibimizde suni zekâ uzmanları var. Bu hocalarımızdan en verimli şekilde faydalanmayı hedefliyoruz. Bu alanda çalışmalarımızı başlattık” dedi.

‘Makine ile insan dengesini koruyacağız’

Ersoy sözlerine şöyleki devam etti:

“Atacağımız bu adım, tüm kurumların imtihan süreçlerinde oldukça daha etkili koordinasyon kurmasını sağlayacak. Suni zekâ ile sual üreteceğiz, değerlendirmeler yapacağız ve bu alanda oldukça mühim bir başlangıç olacak. Sınavları oldukça daha verimli ortamlarda gerçekleştirmemize büyük katkı sağlayacak. Suni zekâdan faydalanırken insan faktörünü de göz ardı etmeyeceğiz, makine ile insan dengesini koruyacağız.”

Dijital ortamda meydana gelen sınavların sayısı artacak

Kurumun hâlihazırda gerçekleştirdiği dijital sınavlara değinen Ersoy, “İlerleyen süreçte dijital ortamda gerçekleştirdiğimiz yeni sınavlarımız olacak. Kağıt tabanlı sınavlardan dijital tabanlı uygulamalara geçiş noktasında çalışmalarımız devam edecek. Dijital uygulamalar bununla beraber hem tasarrufu getirecek hem de adaylara imtihan neticelerini oldukça daha süratli kullanma imkanı sunacak” dedi.

Ersoy ek olarak Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşinden bu illerdeki adaylara, talep etmeleri hâlinde herhangi bir yerde sınava girme imkânı sunulduğunu hatırlattı ve değişik illerde sınava girmek isteyen adayların tüm masraflarının devlet tarafınca karşılandığını altını çizdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )