Tam adı Robyn Rihanna Fenty olan şarkıcı Barbados’lu beyaz bir babanın (Ronald Fenty)ve Guyana’lı siyah bir annenin (Monice Fenty)en büyük kızları olarak St.Michael’deki küçük bir kasaba olan Barbados’da 20 Şubat 1988′de dünyaya gelmiştir.

1.73 boyundadır.

Rorrey ve Rajad adlı iki erkek kardeşi vardır.Ünlü olmadan önce Amerika’daki Teknik Okul benzerindeki Combermere adlı okula gitmiştir.

Rihanna okulunda düzenlenen bir yetenek sovunda Mariah Carey’in “Hero”isimli parçasını seslendirerek yeteneğini göstermiştir.Ayrıca okulunda düzenlenen bir güzellik yarışmasında birinci seçilmiştir.

Nihayet bir arkadaşı onu Bardabos’ta tatilini geçirmek üzere eşiyle birlikte bulunan ünlü New York’lu yapımcı Evan Rodgers ile tanıştırınca Rihanna’nın yeteneği onu okulunda ve çevresinde dinleyenlerle sınırlı kalmamış ,sesini ve yeteneğini tüm dünyaya tanıtma fırsatını yakalamıştır.

Rodgers Rihanna’ya Def Jam Records’un yöneticisi ve aynı zamanda ünlü bir R&B şarkıcısı olan Jay-Z ile New-York’ta bir randevu imkanı sağlamıştır.Jay-Z Rihanna’nın sesini dinlediği ilk şarkı sonrasında onun büyük bir star olacağını anlamış Def Jam Records’tan çıkardığı ilk albümü “Music Of The Sun”için anlaşma yapmıştır.

Rihanna bu kontrata imza attığı sırada henüz 16 yaşındaydı.Bu albümden çıkan ilk single’ı “Pon De Replay” sayesinde Rihanna uluslararası çapta hem tanınmış hem de büyük bir başarı sağlamıştır.

Kendisiyle yapılan bir röportajda kendisine müzikal anlamada örnek aldığı isimler arasında Alicia Keys, Beyonce Knowles ve Mariah Carey’i göstermiştir.