Apple, evlerimize akıllı robotlar yerleştirmek istiyor. İddianın deposu ise Bloomberg. Teknoloji devi esasen yeni bir kategoriye başarıyla giriş yapmış oldu; karma gerçeklik gözlükleri kategorisine, niçin yeni bir risk daha almasın ki?

Bloomberg, iPhone üreticisinin, sahiplerini ev içinde takip eden kişisel bir robot üstünde çalıştığını söylüyor. Samsung’un Ballie ve Amazon’un Astro adlı robotları da bu alandaki örneklerden.

Apple “akıllı ev robotu” hakkında ne biliyoruz?

Bloomberg, “isimlerinin açıklanmasını istemeyen” kişilere dayandırdığı haberinde, Apple mühendislerinin arka planda ev için kişisel robotlar konusunu araştırdığını belirtiyor. Proje hâlen başlangıç aşamasında, şu demek oluyor ki ileride piyasada görüp görmeyeceğimizi bilmiyoruz.

Şimdiye kadar bildiklerimiz ise şu şekilde; robotun bir ekranı olacak ve otomatik hareket edebilmek için robotikten faydalanacak. Sadece bu ekran şirket içinde bir rekabet yarattı.

Apple ilk olarak ekranın, FaceTime araması icra eden kişinin kafa hareketlerini (kafa sallama benzer biçimde) öykünmek etmesini istiyordu. Mühendislerin ek olarak akıllı ekranın, bir davet esnasında kalabalık içinden bir kişiyi çerçeveye alabilme kabiliyetine haiz olması fikrini de savunduğu belirtiliyor.

Fakat tamamımız Apple ürünlerinin ne kadar pahalı bulunduğunu biliyoruz, kendisi de bunun bilincinde olan şirket, müşterilerin “olmasa da olur” böylesi özellikler için fazladan para ödemesi ihtimaline şüpheyle yaklaştı.

Mühendislerin uğraştığı başka bir problem da, ekranın ağırlığını, robotun motorunun taşıyabileceği dengede tutmaktı. Bloomberg’e gore, Apple yöneticileri kişisel ev robotunun yaptıkları yatırıma değip değmeyeceğini sorguluyor.

Apple hakkaten bu projeye devam ederse, kendisini en popüler ev robotu markası olan Roomba ile büyük bir savaşım bekliyor olacak.

Apple’ın, perdenin arkasında eğildiği mevzu yalnız kişisel robotlar değil. İddialar, Apple’ın suni zekâ alanına her zamankinden çok eğildiği ve Siri’nin bu gelişmelerden payına düşeni alacağı yönünde.

Peki Apple’ın akıllı ev robotu, Vision Pro benzer biçimde piyasaya çıkıp, büyük sükse mi meydana getirecek, yoksa Apple Car benzer biçimde rafa mı kaldırılacak?

Bunu vakit gösterecek.


Kimberly Gedeon’un haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )