RSS Nedir – Atom Nedir

RSS Nedir – Atom Nedir

RSS ve Atom, iki besleme biçimidir. Çoğu besleme okuyucu her iki biçimi de destekler.RSS, sık kullandığınız sitelerden birinde bir güncelleme yapıldığında, yeni yazıların başlık ve özetlerini sizin için biraraya toplayarak en son içeriğe ulaşmak için çok kolay bir yol sağlayan özel bir XML dosya formatıdır.

RSS bültenlerine abone olduğunuzda, istediğiniz bilgileri bulmak için interneti köşe bucak dolaşmanız gerekmez. Bunun yerine, başlıklar ve özetler sizin için ulaşması çok kolay bir konumda toplanır. Belirli bir konuda ayrıntılı okuma yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı tıklayarak makalenin tümüne ulaşabilirsiniz. (Tabi bu durum, günlük ziyaretçi beklentisi içerisinde olan sitelerin yönetimleri tarafından pek de hoş karşılanmamaktadır.)

RSS, içeriği paylaştırmak ve dağıtmak için XML (genişletilebilir biçimlendirme dili) kullanır. Kullandığı dosya biçimleri .rss ve .xml’dir.
RSS bültenleri genellikle turuncu bir RSS veya XML kutusu ile gösterilir.
RSS “Rich Site Summary” (Zengin Site Özeti) kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Kullanım kolaylıklarından ötürü “Really Simple Syndication” olarak da ifade edilmektedir.
Web beslemeleri için popüler olmuş 2 tür format vardır: RSS ve Atom.

RSS Nasıl Kullanılır?

RSS bültenlerinden faydalanabilmenin pek çok yolu vardır. Ben her zamanki gibi bir Google ürünü tavsiye ediyorum: Google Reader

Google Reader, RSS beslemelerini pratik bir şekilde takip edebilmek amacıyla oluşturulmuş web tabanlı bir uygulamadır. Kullanmak için bir Google hesabınız olması gerekmektedir. Google hesabınızla giriş yaptıktan sonra istediğiniz RSS beslemelerini sayfanıza eklersiniz. Diğer RSS okuyucu uygulamalardan farklı olarak öğelerinize yıldız ekleme, öğelerinizi web üzerinden paylaşma özellikleri sunmaktadır.

Google Reader en sık kullandığınız haber sitelerini ve blogları yeni içerik için sürekli olarak denetler. Bir site ister günlük ister aylık güncellensin, hiçbir şey kaçırmayacağından emin olabilirsiniz!

(Toplam: 45, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer

Sliding Sidebar