[ad_1]

Aslına bakarsanız 2018 model Seat Arona’nın tasarımı VW Grubu’nun tüm modellerinde gördüğümüz ana hatları barındırıyor. Tüm bilgileri, kesim çizgileri, kat geçişleri hep bu yönde. Fakat bu aracı tasarlayan ekip o denli iyi bir tasarım dili kullanmış ki vasıta sanki bambaşka bir tasarıma haizmiş benzer biçimde görünüyor. Bunun olmasındaki en mühim etken agresif görünen yüz tasarımı.

seat arona 2018

Son Model Seat Arona Tasarımına Bakış!

Havalandırma ızgarasının üst tarafta kaliteye gönderme icra eden yapısına alt tarafta son aşama dinamik bilgileri barındıran büyük bir havalandırma ızgarası birlikte rol alıyor. Far grubunda da bu havalandırma kanallarına benzer bir tasarım formunun kullanılması aracın yüz tasarımında son dönemlerde gördüğümüz en iyi birlikteliklerden birini oluşturmuş.

seat arona 2018

Profil görünümünde arazi kimliğinin net bir halde vurgulandığı Yeni Seat Arona tavan tasarımında farklılaşan yapısıyla da beğenimizi kazanmayı başardı. Arka tasarımda kattan oluşan bir formun kullanılmış olması SUV sınıfında görmeye alışkın olmadığımız bir tasarım detayı. Genel anlamda rakipleri bu bölümde düz bir formu tercih ederken Seat tasarımcıları Arona 2018’de tampon ve bagaj kapağını tasarımını farklılaştırarak yakışıklı görünen bir tasarım yakalamış.

seat arona 2018

İç Mekan

Seat Arona 2018 iç mekanı için hepimiz şimdi aynı şeyi hep bir ağızdan söyleyecek: Tüm Volkswagen Grubu’nda kullanılan tasarım bunda da aynı. Haklısınız

seat arona 2018

Buna verecek bir yanıt yok. Fakat bunu görürken bu tasarımın ne kadar iyi, sanki işlenmiş bir oya kadar başarıya ulaşmış bulunduğunu da söylemek gerekiyor. Volkswagen Grubu’nun son dönemlerde yapmış olduğu en mühim değişimlerden birisi de daha oldukca BMW modellerinde gördüğümüz sürücü odaklı bir tasarım anlayışına geçmiş olmaları. Bu tip sürücüye dönük tasarımın öteki tüm markalarda da olması icap ettiğini düşünen tarafta yer aldığımızı da açık bir halde notlarımız arasına ekleyelim.

seat arona 2018

Her türlü detayın oldukça rahat bir halde kullanıldığı yaşam alanında, eşya gözlerinin sayısı da oldukça iyi. Yaşam alanı genişliği mevzusunda da ağabeylerine bile kafa dokunabilecek kadar büyük bir kullanım alanı sunuyor.

seat arona 2018

Arka tarafta üç erişkin oturmuş olduğu anlarda bile rahat ettiriyor. Bizim genişlik mevzusunda en oldukca hoşumuza giden noktalardan birisi sürücü ve yolcunun arasındaki mesafe oldu. Koltuk ve kapıların başarıya ulaşmış tasarımı ile bu genişlik mevzusunda mühim bir başarı yakalanmış. Yaşam alanı sessizliği mevzusunda da Arona son aşama başarıya ulaşmış. Yeni Arona’nın bagaj hacmi de oldukça doyurucu. 2018 Arona bagaj hacmi 400 lt. 

seat arona 2018

Motor

Motor seçeneği mevzusunda birazcık şaşkınlık yaşayacaksınız. Biz yaşadık, oradan biliyoruz. Motor kaputunun altında yalnız 1.0 lt benzinli, 3 silindirli birim yatıyor. Bu motor seçeneğini manuel şanzımanla satın almak isterseniz (oldukca tercih edileceğini düşünmüyoruz) 95 HP’lik güçle satın almış oluyorsunuz.

seat arona 2018

7 ileri oranlı DSG otomatik şanzımanla satın aldığınızdaysa 115 HP güç üretiyor. 4138 mm uzunluğunda kompakt ölçülere haiz olan araçta bu motor seçeneği üstüne düşeni oldukca iyi bir halde yerine getiriyor. Her devirde isteneni verebiliyor olması büyük iş.

 

Alt devirde giderken bile canlı bir karakter ortaya koyuyor. 3 silindir, 12 supaplı, 999 cc hacmindeki benzinli birim bu tip motor seçenekleri içinde en sessiz çalışanlardan biri. Bu tip motor seçeneklerinin genelinde oldukca mühim iyileştirmeler var ve bu da onlardan biri. 2000 d/d’den itibaren ürettiği 200 Nm torkun getirmiş olduğu artıyla çekiş gücü yüksek. Sadece bu tork verisinin bu kadar yüksek bir devirde olması şaşırtıcı.

 

Daha alt devir bantlarında kesinlikle inmesi gerekiyor. Yoksa alt devir boşluğu yaşanılması kaçınılmaz. Yakıt tüketimi açısından kontrol otomobilinin yapınak verisinde 5.0 litre açıklanıyor. Günlük kullanımda bunun yola yansıması ise yapmış olduğumuz ölçümlerde 6.9 litre oldu.

Güvenlik

EuroNCAP çarpışma testlerinden ufak SUV sınıfının en iyi puanlarını almayı başarmış bir aracı kontrol ettik. En yüksek puan olan 5 yıldızı almasının yanında, erişkin yolcu güvenliğinden yüzde 95, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 80, yaya güvenliğinden yüzde 77, güvenlik yardımcılarındansa yüzde 60 almış.

seat arona 2018

Konfor & Yol Tutuş

Yeni Seat Arona ideal orta ayarlara haiz araçlardan biri. Doğrusu ne oldukca sert ayarlara haiz, ne de oldukca yumuşak ayarlara. Volkswagen Grubu bu mevzuda mühim rakiplerinin önüne geçen ayarları buldu ve her platformda buna yer veriyor. Bu aracı ilk olarak yönlendirme kabiliyeti açısından kontrol ettik. Direksiyon simidinin ele oturan yapısını sevdik.

seat arona 2018

Parmak boşluklarının başarıya ulaşmış tasarımı yardımıyla tok bir halde ele oturuyor. Sistemin boşlukları var mı diye denetim ettiğimizde burada da iyileştirme mühim seviyede dikkat çekiyor. Bu vasıta yeni olmasına karşın tüm VW Grubu aynı sistemleri kullandığı için buna daha öncesinden alışkınız. Netlik ve boşlukları kaldırma mevzusunda adımlarını süratli bir halde ileriye doğru atmış. Kullanım esnasında kent içinde konforlu, performanslı kullanımlar esnasında dinamik bir yönlendirme sistemi bulduk.

 

Yol tutuş karakteri açısından yüksek tavan yapısına karşın sert rüzgarlara bile rahat kafa tutan bir yapısı var. Vites geçişleri DSG şanzımanın başarıya ulaşmış yapısının getirmiş olduğu artıyla iktisat istendiğinde iktisat, performans istendiğinde performans bulunuyor. Yol rüzgarları yaşam alanına beklediğimizden daha azca yansıdı. Yaşam alanında mekanik seslerin kesilmesi mevzusunda da aracı başarıya ulaşmış bulduk. Yüksek devirlerde kullanıldığında iç mekana performans seslerini yansıtma mevzusunda da iyi.

 

Teknik Özellik

Yeni Seat Arona Motor Özellikleri: 1.0 lt

Seat Aron Motor Hacmi: 999 cc

Silindir Adedi: 3

Maksimum Güç : 115 HP 5000 d/d

Maksimum Tork : 200 Nm 2000 d/d

2018 Seat Arona Performans Özellikleri  

0-100 km/s Hızlanma : 11.1 sn

Maksimum Hız : 182 km/s

Frenler

Ön : Hava kanallı disk

Arka : Disk

Yakıt Türü : Benzin

Yeni Arona’nın Yakıt Tüketimi  

Kent İçi : 5.7 lt/100 km

Kent Dışı :  4.5 lt/100 km

Karma : 5.0 lt/100 km

Kontrol : 6.9 lt/ 100 km

CO2 Emisyonu : 113 gr/km

Yeni Seat Arona Boyutlar  

Uzunluk : 4138 mm

Genişlik : 1780 mm

Yükseklik : 1552 mm

Dingil Mesafesi : 2566 mm

Yeni Seat Arona Bagaj Hacmi : 400 lt

Yakıt Depo Kapasitesi : 40 lt

Boş Ağırlık : 1135 kilogram

Lastik Boyutu : 205/55 R17

 

(Toplam: 48, Bugün: 1 )

[ad_2]

Source link

(Toplam: 134, Bugün: 1 )