Sevakin Adası’nın nerede olduğu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Gündem konularından biri olan Sevakin adası hangi ülkede yer alıyor? İşte Sevakin Adasıyla ilgili merak edilenler…

SEVAKİN ADASI NEREDE?

Sevakin adası, 19. yüzyıla kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun toprakları arasında yer alan bir adadır. Sudan’un kuzeydoğusunda Kızıldeniz kıyısında yer alan bir liman şehri olan Sevakin, geçtiğimiz yıllarda Nubye bölgesinin en önemli limanı idi. Ancak 30 kilometre kuzeyinde kurulan Port Sudan, Sevakin Adası’nın önemini ikinci dereye düşürmüştür.

1517 yılında 9. Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ı fethetmesinin ardından Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1882 yılında Mısır’ın fiilen İngilizler tarafından işgal edilmesiyle Osmanlı denetiminden çıkan Sevakin Adası, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması’nın 17. maddesi ile kesin olarak İngiliz idaresinde Mısır’a bırakılmıştır.Sudan’ın İngiliz – Mısır idaresinden 1956 yılında bağımsızlığını kazanması ile birlikte, Sevakin de Sudan topraklarının bir parçası oldu.