Sezar Nasıl Öldürüldü

Hazreti isa’nın doğumundan önceki 101 yılında dünyaya gelen Sezar (Caisus Julies Caesar) eski Roma’nın soylu ailelerinden birine mensuptu.
Kendisini iyi yetiştirmiş; hatip, yazar ve yetenekli bir asker olarak temayüz etmişti. Genç yaşından itibaren Roma’nın başına geçip imparator olma isteği duymuş, çalışmalarını buna göre yürütmüştü. Uzun mücadelelerden sonra emeline kavuştu. 49 yaşına eriştiğinde o, artık bütün dünyanın tanıdığı, bir çok parlak zaferlere imza atmış, doğu ve batının bir çok devletini mağlup ederek Roma’nın sınırlarını akıl almaz derecede büyütmüş bir imparatordu. Beş yıl süreyle Roma’nın tek hakimi olarak göründü.
Dinî ve siyasî bütün liderlikleri kendinde  toplayarak, olağanüstü bir güç kazandı. Halk tarafından da sevilip sayılıyor, ağzından çıkan her söz kanun yerine geçiyordu.
Ancak yüksek Roma Senatosu’ndaki arkadaşları, onun bir tiran haline geldiğini görünce kendi aralarında gizlice anlaştılar ve senatoda yapılan bir toplantı sırasında Sezar’ı aralarında sıkıştırarak hançerlemeye başladılar. Kendisini öldürmeye çalışanlar arasında çok güvenip sevdiği ve evlatlık olarak yetiştirdiği Brütüs de vardı.
Vücudunu delik deşik eden hançer darbeleri altında son nefesini verirken: “Sen de mi Brütüs?” demiş ve bu sözüyle de
tarihe geçmiştir.
Anadolu’yu fethettikten sonra söylediği “Geldim, gördüm, yendim” (Veni, vidi, vici) sözü de ona aittir.
Sezar öldürüldüğünde 57 yaşındaydı.

(Toplam: 58, Bugün: 1 )