[ad_1]

Türkiye de en çok okunan kitaplar arasında yer alan ’nun, üçüncü romanı ile sizlerleyiz. Her okuyanın büyülendiği, büyülerken yeni şeyler keşfettiği harika bir kitap dilerseniz hızlı bir şekilde simyacı kitap özeti hızlı bir şekilde geçelim

Simyacı Kitap Özeti

Kitabın arka kapağına bakacak olursanız. Orada şu satırları göreceksiniz. “Endülüslü çoban Santiago’nun masalsı yaşamının öyküsü”

Romanın baş kahramanı Çoban Santiagodur. Oysa babası onun bir rahip olup, kilise için çalışmasını ister. Lakin Santiago özgür ruhludur ve kilisenin çatısı altında sonsuza kadar refah içinde yaşamaktansa çobanlığı tercih eder. Babasıyla uzun süre tartıştıktan sonra babası bir miktar para verir ve al bu parayla bir koyun sürü al çobanlık yap der. Bu amaçla başlar kitapta ki yolculukta. Koyunlarına çok bağlı bir çoban olur hatta onların birbirlerini anladıklarını düşünür. Özgürlüğü tadar çobanlıkta her gece yaktığı ateşte ruhu ısınır.

Zaman geçer ve koyunların artık şehre inip satılması gerekir. Bunun için bir dükkana girer ve koyunları kırktırmak için sıra bekler. Bu sırada dükkanın sahibinin kızı ile aralarında konuşurken kitaplar hakkında konu açılır ve kız şaşırır “Bir çoban nasıl olurda okuma yazma bilir” diye. Kahramanımız Santiago kıza aşık olmuştur.

Santiago rüyalar görmeye başlar. Burada garip olan rüya görmesi değildir. Bir rüyayı art arda üç kez görmesidir ve bunun sonucunda şehre indiğinde bir falcıya gider. Falcı paragöz olduğu için yorumlamaktan kaçınır önce fakat sonra “Senden para istemiyorum yalnızca hazinin %10 bana versen yeter” der. Santiago piramitler de olduğunu bir adamın ona yardım ettiğini bir hazineye sahip olacağını görmüştür.

Kendi kendine falcının yalancı olduğunu, kendisini kandırdığını düşünürken bir banka oturup kitap okumaya başlar. Yanına yaşlıca bir adam gelir. Sürekli sorular soran bu adamdan kıl kapar Santiago fakat sonra adamın hakkında bildikleri öğrenir ve adam sonunda gerçek kimliğini söyler ve  öğüt verir. Bu hayatta herkesin bir amacı olduğuna dair. Santiago bu adama inanmak istemez sonra adam paltosunu açar ve iki koca elmas gösterir ona. Santiago büyük bir ikilem de kalmıştır artık hayallerinin peşinden gitmeli yaşadığı, büyüdüğü toprakları bırakıp yoksa ret mi etmeli bu macerayı.

Zor bir düşünme aşamasından sonra yola çıkmaya karar verir kahramanımız. İşte her şey burada başlar o kararı verdikten sonra Santiago’nun bütün hayatı değişecektir.

Simyacı kitabını okumanızı kesinlikle öneriyorum. Bu yüzden özeti bu kısımda kesiyorum Simyacı Kitap Özeti sonuna gelirken kitabın ana fikri hakkında da bir şeyler söylemek isterim.

Simyacı Kitabı Ana Fikri

Dünyaya gelişimizin bir sebebi olduğunu ve hepimizin aslında boş işler ve bize sunulana değil de kendi yolumuzda ilerlememiz gerektiğini işte o an da yaşamak ne demek olduğunu kavrayacağımızı söyler.

[ad_2]

Source link