ABD’de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’nin sandığa halihazırdaki Başkan Joe Biden ile gideceği kesinleşti. Cumhuriyetçi Parti’de ise ön seçimler devam ediyor.

Bu süreçte Donald Trump, Nikki Haley şeklinde aday adaylarının yanı sıra bir isim daha sık sık manşetlerde kendine yer buluyor: Günümüzde dünyanın en popüler hanım müzisyen ve müzisyenleri içinde ilk sıralarda yer edinen Taylor Swift.

Swift, bir süredir, Cumhuriyetçi Parti’ye yakın medya yorumcularının ve geçtiğimiz günlerde yarıştan çekildiğini duyuran Vivek Ramaswamy şeklinde siyasetçilerin gündeminde. O denli ki Swift’in Müdafa Bakanlığı tarafınca ruhsal cenk silahı olarak kullanıldığını öne sürenler bile var.

Son olarak geçtiğimiz günlerde Rolling Stone dergisine konuşan Trump’a yakın bir kaynak, eski Başkan’ın Swift’e karşı bir “mukaddes cenk” başlatabileceğini öne sürdü.

Şimdi ABD basını Trump’ın bunu yapmış olduğu ve Swift hakkında negatif söylemler kullandığı takdirde uğrayabileceği zararın ebatlarına dair hesaplar yapıyor. Bunun sebebi de “Swiftie’ler” olarak adlandırılan Swift fanatiklerinin minimum Trump’ı destekleyen MAGA hareketi kadar sadık olması. Dahası Swift’in ABD’deki fanatik sayısının Trump destekçilerinin sayısından fazla olduğu da öne sürülüyor.

ABD’de 137 milyon erişkin Swiftie var

Geçtiğimiz yıl mart ayında Morning Consult’ın gerçekleştirdiği bir araştırmaya bakılırsa ABD’li yetişkinlerin ortalama yüzde 53’ü kendini Swift hayranı olarak nitelendiriyor.

Bu oranın ne anlama geldiğini şu şekilde açıklayabiliriz: 2020 nüfus sayımına bakılırsa, ABD’de 258,3 milyon erişkin yaşıyor. Bu veriyi, yukarıdaki anket verisiyle bir arada düşündüğümüzde, ABD’deki oy kullanma yaşını geçmiş Swift fanatiklerinin sayısı 137 milyonu buluyor. Bu da 2020 başkanlık seçimlerinde Biden ve Trump için kullanılan oyların toplamının yüzde 88’ine denk geliyor.

Swift fanatiklerinin genel anlamda ağırlıklı olarak Demokrat ya da sol eğilimli olduğu düşünülse de aslına bakarsak liberaller fanatik kitlesinin yüzde 55’ini oluşturuyor. Bu da Trump’ın küstürme riskini göze almış olduğu 60 milyon Cumhuriyetçi Swiftie demek.

Elbet bu seçmenlerin oldukça büyük bir kısmı sırf Swift’in adı lekelendi diye Demokratlara oy verecek değil. Sadece Biden’ın 2020 seçimlerinde 9 eyaleti 100 bin oydan daha azca farklarla kazanılmış olduğu da unutulmamalı. Bir başka deyişle Swift’in Cumhuriyetçi fanatiklerinin oldukça minik bir kısmının taraf değiştirmesi bile Biden’a Beyaz Saray’da ikinci periyodu getirebilir.

Bir başka deyişle Swiftie’ler oldukça büyük bir güç ve Trump’ın tekrardan seçilme planları söz mevzusu olduğunda, tüm siyasetçilerden daha büyük bir tehdit. Demokrat Partili siyasetçiler Trump’ın bugüne kadarki açıklamalarına karşı hep alttan aldı. Swift fanatikleri ise hiçbir süre itidal sergilemedi. Üstelik bunlar mütevazı vatandaşlar olduklarından siyasetçilere uygulanan standartlara uymak şeklinde bir zorunlulukları da yok.

Tüm bunlar Trump’ın başlatmayı düşündüğü “mukaddes cenk”ın kendi ayağına sıkmak anlamına gelebileceğine işaret ediyor.


Business Insider‘ın haberini Sevin Turan Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )