Oluşturulma Zamanı: Nisan 03, 2024 06:32

Tayvan açıklarında, Tayvan Meteoroloji Dairesi verilerine nazaran 7,2 , ABD Jeolojik Araştırma Merkezi verilerine nazaran ise 7,4 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. Japonya’da da hissedilen depremin peşinden tsunami uyarısı yapılmış oldu.

Tayvan’ın doğu kıyısındaki Hualien kentinde 7,4 büyüklüğünde zelzele meydana geldi.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), 7,4 büyüklüğündeki depremin merkez üssünün Tayvan’ın doğu kıyısındaki Hualien kentinin 18 kilometre güneyi bulunduğunu duyurdu.

34,8 kilometre derinlikte meydana gelen sarsıntı sebebiyle bölgedeki bazı binaların yıkıldığı bildirildi. 

6,4 BÜYÜKLÜĞÜNDE İKİNCİ BİR DEPREM DAHA KAYDEDİLDİ

USGS, ilk depremden sonraki 20 dakika içinde Hualien kentinin 11 kilometre kuzeydoğusunda 12,6 kilometre derinlikte 6,4 büyüklüğünde ikinci bir sarsıntının daha kaydedildiğini duyurdu.

Tayvan Merkezi Meteoroloji İdaresi (CWA), Ada’nın şimal bölgeleri için tsunami uyarısı yapmış oldu.

CWA, bunun son 25 yılda Tayvan’ı vuran en kuvvetli zelzele bulunduğunu bildirdi. 

TAYVAN VE ÇİN KIYILARINA 1 İLA 3 METRE YÜKSEKLİĞİNDEKİ DALGALAR ULAŞABİLİR

USGS, Tayvan ve Çin kıyılarına 1 ila 3 metre yüksekliğindeki dalgaların ulaşabileceği uyarısında bulunmuş oldu.

Siber güvenlik ve web gözlemcisi “NetBlocks”a nazaran, depremden sonrasında Tayvan’ın bazı bölgelerinde elektrik ve web kesintileri yaşandı.

Tayvan basını, Hualien’in doğu kıyısındaki Suhua Otoyolu’nun meydana gelen çöküntüler sonucu ulaşıma kapandığını bildirdi.

1999 senesinde Taipei’nin 150 kilometre güneyinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki zelzele, ortalama 2 bin 400 kişinin ölümüne niçin olmuştu. 

JAPONYA VE FİLİPİNLER

Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), ülkenin güneybatısındaki Okinawa ve Miyakojima adaları için 3 metre yüksekliğe erişebilecek tsunami uyarısında bulunmuş oldu.

Resmi Kyodo Ajansı, zelzele sonrası tsunami dalgalarının Okinawa civarlarındaki Yonaguni ile İşigaki adalarının kıyılarına ulaştığını duyurdu.

Seferlerin iptal edilmiş olduğu Okinawa’daki Naha Havalimanı’nın boşaltıldığı bildirildi.

Japonya Kabine Baş Sekreteri Hayaşi Yoşimasa, deprem sonrası Okinawa bölgesinde hasar tespit faaliyetinin sürdüğünü deklare etti.

Filipinler Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü (Phivolcs), tsunami tehlikesi sebebiyle kıyı bölgelerinin boşaltılması uyarısında bulunmuş oldu.