Tesla satın alan müşteriler artık aracı teslim almadan ilkin otonom sürüş kabiliyetlerini “deneyimlemek” zorunda.

Bloomberg‘in haberine gore, çalışanlara gönderilen bu “buyruk” direkt CEO Elon Musk’tan geliyor.

Elon Musk’ın Tesla çalışanlarına gönderdiği bir iç yazışmada şu ileti yer ediniyor: “Şimal ABD’da artık araçları müşterilere vermeden ilkin FSD V12.3.1’i oluşturmak ve etken hale getirip, müşteriyi kısa bir tecrübe etme sürüşüne çıkarmak mecburi.”

“FSD V12.3.1” ile Musk’ın kastettiği şey, Tesla’nın “Full Self-Driving – Tam otonom sürüş” paketinin son sürümü. Bu paket aracın fiyatının üstüne 12 bin dolarlık (ortalama 384 bin lira) fiyatla sunuluyor. Tesla’nın açıklamasına gore, bu paket “otomobilinizin neredeyse her yere minimum sürücü müdahalesi ile kendisinin gidebilmesini” sağlıyor. Kapalı bir denemenin peşinden, Tesla FSD’yi beta yazılım olarak ABD’de 2022 senesinde sundu, sadece sistem halen Musk’ın vaat etmiş olduğu seviyede bir otonom sürüş sunamadı.

Notta, Musk her müşteriye bu kontrol sürüşünü sunmanın “teslim sürecini yavaşlatacağını” anladığını söylüyor sadece bu kararının ardındaki gerekçesini “neredeyse kimse FSD’nin ne kadar iyi çalıştığının bilincinde değil” diyerek açıklıyor.

Tesla çalışanlarının yaşamını zorlaştıracak bu hareketin sebebi, kendilerine bu özellik sergilendiğinde, daha çok kişinin 12 bin dolarlık ödemeyi halletmeye karar verebilecek olması.

Doğal bu paketi satın almaya karar verenlere, Elon Musk’ın FSD ile ilgili vaatlerini hatırlatmakta yarar var. 2020 senesinde Musk resmi onayların peşinden FSD’nin değerinin “100 bin dolar” seviyesinde olacağını açıklamış ve Tesla sahiplerinin araçlarını robot taksiler olarak çalışmaya gönderip, para kazanabileceğini iddia etmişti.

Seneler geçti, sadece FSD hemen hemen bu seviyede otonom sürüşe haiz değil ve yasa koyucuların Tesla’nın otonom sürüş özelliklerini giderek daha çok araştırıyor.


Stan Schroeder’in haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi