İki ülke temsilcileri tarafınca meydana getirilen konuşmaların peşinden Başbakan Yardımcısı Kubrakov ve Tecim Bakanı Bolat tarafınca “Türkiye-Ukrayna Tekrardan İnşa Vazife Gücü – Vazife Tanımı Belgesi” imzalandı. Ukrayna Topluluklar, Bölgeler ve Altyapı Geliştirme Bakanlığı yetkilileri tarafınca ülkenin alt ve üstyapı gereksinimlerine ilişkin güncel informasyon paylaşımında bulunulan görüşmede meydana gelen sunumların peşinden TMB üyesi şirket temsilcileri de firmaları ve faaliyetleri hakkında Ukrayna yetkililerine informasyon aktardılar.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) organizasyonunda düzenlenen “Ukrayna’nın Tekrardan İnşası Forumu”, TMB Başkanı M. Erdal Eren’in ev sahipliğinde, Ukrayna Tekrardan İnşadan Görevli Başbakan Yardımcısı ve Topluluklar, Bölgeler ve Altyapı Geliştirme Bakanı Oleksandr Kubrakov, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve Tecim Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat’ın iştirakı ile İstanbul’da gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasında savaşın niçin olduğu acıları yürekten paylaştığını ve yaşanmış olan insanlık hüznünün bir an ilkin son bulması yönündeki temennilerini ifade eden TMB Başkanı M. Erdal Eren, “Ukrayna, sektörümüz için güvenilir bir ortak ve hususi öneme haiz bir ülkedir. Biliyoruz ki; Ukrayna makamları da benzer itimat duygusuyla, bugüne dek ortalama 10 milyar Dolar tutarında toplam 301 projeyi Türk firmaları ile gerçekleştirmişlerdir.” ifadelerini kullandı.

Türk müteahhitler olarak Ukrayna’da yaşanmakta olan sıkıntılı süreçte, stratejik altyapı unsurlarını onarmak ve inşa etmek için faaliyetlerini sürdürdüklerini, Ukrayna devletine ve halkına bu yolla destek olmaya çalıştıklarını vurgulayan Başkan Eren, “Hedefimiz ülkenin tekrardan inşası sürecinde de beraber çalışmak ve Ukrayna’nın kalkınmasına katkıda bulunmaktır. Ukrayna’da savaşın başladığı günden itibaren Türkiye Müteahhitler Birliği ihtiyaç duyulan her türlü desteği vermek amacıyla muhatap kuruluşlarla ortaklaşa iş tesis etmiş, Hükümet yetkilileri ile ülkenin ihtiyaçlarının ele alındığı çevrim içi toplantılar düzenlemiş, “Ukrayna’nın Tekrardan İnşası için Türkiye-Ukrayna Karma Vazife Gücü” oluşturulması yönünde girişimlerde bulunmuştur” dedi.

“Kurulan Vazife Gücü’nün sahadaki kolu, Türkiye Müteahhitler Birliği’dir”

Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcıları başkanlığındaki bir heyetin ve ondan sonra Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın TMB’de ağırlanarak ülkenin inşasında Türk müteahhitlerin sağlayabileceği katkıların ele alındığını belirten Başkan Eren, “Bu vesileyle, Lviv’de 18 Ağustos 2022 tarihinde Cumhurbaşkanımız ve Ukrayna Devlet Başkanının himayelerinde, Bakanlar seviyesinde imzalanan “Ukrayna’nın Tekrardan İnşası Karma Vazife Gücü” kurulmasını içeren İşbirliği Mutabakat Zaptı’nın tüm bu adımların temelini oluşturduğunu ve geleceğe ışık tuttuğunu da vurgulamak isterim. Birazdan Sayın Bakanlar tarafınca imzalanacak “Türkiye-Ukrayna Tekrardan İnşa Vazife Gücü’ne İlişkin Uygulama Esasları” başlatılan sürecin mühim bir aşaması olacaktır. Kurulan Vazife Gücü’nün sahadaki kolu, Türkiye Müteahhitler Birliği’dir.” ifadelerini kullandı.

Türk müteahhitler göreve hazır

Düzenlenen Forum’a Ukrayna’da gerçekleştirilecek tekrardan inşa faaliyetlerinde Türk müteahhitler ile ortaklaşa iş hayata geçirmeye hazır partner ülkelerin büyükelçilerinin ve internasyonal müessese temsilcilerinin de katılımının kıvanç verici bulunduğunun altını çizen Başkan Eren konuşmasına şöyleki devam etti; “Türk müteahhitlik firmaları olarak, ülkenizin gereksinim duyan her çeşit alt ve üst yapı projesinde yer almaya hazır ve istekli olduğumuzu bir kez daha belirtmekte yarar görüyorum. Bilinmiş olduğu suretiyle, müteahhitlik hizmetleri, Türkiye’nin elli yılı aşkın süredir rekabet gücü yüksek ve dünya genelinde üne haiz olduğu başlıca etkinlik alanlarından biridir. Müteahhitlik firmalarımız bununla beraber inşaat malzemeleri üretiminden enerji, gezim, sıhhat ve ulaştırma benzer biçimde çeşitli alanlara kadar dünyanın birçok ülkesinde yatırımcı olarak da etkinlik göstermektedir.”

Kalkınma Yolu ile bir ürün 26 günde Çin’den Avrupa’ya gidecek

Görüşmede konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, gerek Ukrayna’da 2 senedir devam eden savaştan gerekse Gazze’de yaşanmış olan soykırımdan dolayı derin üzüntü duyduklarını belirtti. Türkiye’nin stratejik olarak mühim bir konumda bulunduğunu kaydeden Bakan Uraloğlu, “Türkiye’den 4 saatlik uçuş ile 67 ülkeye ulaşabiliyorsunuz. Ulaşım, tecim koridorları anlamında Türkiye orta koridorun en mühim ülkelerinden biri. Irak’taki Kalkınma Yolu projesi tamamlanmış olsaydı, bir ürün Çin’den Avrupa’ya 26 günde ulaşabilecekti. Şimdi Umut Burnu’nun kullanılması sebebiyle bu süre 45 gün. 2024 senesinde Kalkınma Yolu projesi ile ilgili olarak mühim bir aşama kaydedeceğiz.” dedi.

Bugüne dek meydana getirilen altyapı yatırımlarında karayoluna ağırlık verildiği fakat bundan sonrasında demiryolunun ağırlıklı olacağını özetleyen Bakan Uraloğlu, son 20 yılda meydana getirilen Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, Yüksek Süratli Tren projeleri benzer biçimde mühim altyapı yatırımları hakkında informasyon verdi. Ankara – İstanbul Süper Süratli Tren projesi ile iki kent arasındaki mesafenin 80 dakikaya düşeceğine işaret eden Bakan Abdulkadir Uraloğlu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçecek demiryolunun inşasına da bu yıl başlamayı planladıklarına dikkat çekti.

“Türkiye olarak, en başından beri Ukrayna halkının yanında yer alıyoruz”

Tecim Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat yapmış olduğu konuşmada “Türkiye olarak, en başından beri Ukrayna halkının yanında yer alıyoruz. Savaşın yıkıcı etkilerinin hem Ukrayna hem de bölge ülkeleri için azaltılması ve meselenin çözümü için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde ülkemizin ilgili tüm kurumlarıyla çalışmakta; her fırsatta, tüm ikili ve internasyonal platformlar nezdinde temaslarımızı sürdürmekteyiz. Tarihinde muzaffer olsa dahi savaşların acı tarafını unutmamış bir ülke olarak adımlarımızı bu doğrultuda atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Savaştan hem Ukrayna’nın hem de dünyanın daha azca etkilenmesi için Karadeniz Tahıl Koridoru Girişimi’ne büyük ehemmiyet verildiğini, yaşanmış olan fena günlere karşın Ukrayna ile ticaretin hız kesmeden devam ettiğini ve 2023 senesinde 10 milyar dolarlık tecim hacmi hedefine ulaşmak için mühim gelişmeler kaydedildiğini belirten Bakan Bolat, “Ukrayna’nın tekrardan inşa ve imarında Türk firmalarının Ukrayna makamlarıyla ortaklaşa iş yapmasına ilişkin Mutabakat Zaptı’nı Sayın Cumhurbaşkanımızın 2022 yılındaki ziyareti esnasında Sayın Kubrakov ile imzalamıştık. Bu Mutabakat Zaptı’nın hayata geçirilebilmesine ve karşılıklı niyetlerin somut eylemlere dönüşebilmesine vesile olacak “Türkiye-Ukrayna Tekrardan İnşa Vazife Gücüne İlişkin Uygulama Esasları” metninin üstünde ekiplerimiz titizlikle çalıştı. Bir süredir imzalamayı arzu ettiğimiz “Uygulama Esasları”nı imzalamak bugüne nasip oldu” dedi.

“Ukrayna, müteahhitlerimizin en fazla proje üstlendiği 12. ülke konumundadır”

Türk inşaat sektörünün elli senelik yurt dışı serüveninde küresel bir marka haline geldiğini, ortaya koyduğu projeler ile tüm dünyanın itimatını kazanarak sayısız başarılara imza attığını belirten Bakan Bolat, “Bu başarıların birçoğunu oldukça zor şartlar altında emek harcayarak bileğinin hakkı, alnının teriyle elde etmiştir. Halihazırda Türkiye, küresel anlamda en oldukça iş icra eden ilk 250 müteahhitlik şirketi sıralamasında Çin’in peşinden ikinci sıradadır. İlk 250 küresel müteahhitlik şirketi arasındaki 40 şirketimiz ile küresel pazardan da %4,5 benzer biçimde bir paya sahibiz. Yurt dışı müteahhitlik sektörümüz 2023 yılını, 27,4 milyar dolarlık toplam proje kıymeti ile kapattı. Böylelikle, geçmişten günümüze üstlenilen toplam proje sayısı 12.000’i aşmış; üstlenilen projelerin toplam kıymeti ise 502 milyar dolara ulaşmıştır. Dünya üstünde proje gerçekleştirdiğimiz ülke sayısı ise 2023 sonu itibarıyla 135’e terfi etmiştir” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e Türk müteahhitlik firmaları ile beraber bir ziyaret düzenlemeyi istediğini de belirten Bakan Bolat, sözlerine şöyleki devam etti; “Müteahhitlerimiz, Ukrayna’da havaalanları, karayolları, köprüler ve birçok değişik alanda toplamda 300’den fazla projeye imza atmış, bu projelerin toplam kıymeti 9,7 milyar doları bulmuştur. Ukrayna, müteahhitlerimizin en fazla proje üstlendiği 12. ülke konumundadır. Siz değerli ziyaretçilerimizin de bilmiş olduğu suretiyle, Türk firmaları, en zor günlerde bile Ukrayna’dan çekilmemiş, harp şartları altında emek verme cesaretini göstermiştir. Harp esnasında yıkılan yapıları yerine koymak için emek harcayarak ülke halkına da moral deposu olmuşlardır. Firmalarımız Ukrayna’da savaşın başladığı 2022 yılından bu yana ortalama 1 milyar dolar değerinde 70 projeyi başarıyla tamamlamıştır. Bunu hem firmalarımızın cesaret ve kabiliyetinin hem de Ukrayna devletinin firmalarımıza güveninin bir işareti olarak değerlendiriyorum.”

500 binden fazla konut hasar aldı

Türkiye-Ukrayna ikili tecim rakamlarının harp öncesi ile aynı düzeyde bulunduğunu özetleyen Ukrayna Tekrardan İnşadan Görevli Başbakan Yardımcısı ve Topluluklar, Bölgeler ve Altyapı Geliştirme Bakanı Oleksandr Kubrakov, “Harp sonrasında altyapının düzeltilmesi oldukça mühim. {Özel sektör} buradaki hasarın giderilmesinde mühim rol üstlenecek. Ukrayna’da 500 binin üstünde konut harp sebebiyle hasar görmüş durumda. Evini kaybeden vatandaşlara 110 milyon dolarlık tazminat ödendi. Devlet olarak bu programlarımıza devam edeceğiz. Altyapı anlamında 142 yapı-köprü ziyan oldu. Araştırmalara nazaran ziyan olan altyapının onarılması için 26 milyar dolara gerekseme var. Demiryolu altyapısında da 5 milyar dolarlık hasar var. Gerek kendi kaynaklarımızla gerek donör ülkelerin destekleriyle tekrardan inşa süreci tamamlanacak.” diye konuştu.

Meydana getirilen konuşmaların peşinden Başbakan Yardımcısı Kubrakov ve Tecim Bakanı Bolat tarafınca “Türkiye-Ukrayna Tekrardan İnşa Vazife Gücü – Vazife Tanımı Belgesi” imzalandı. Ukrayna Topluluklar, Bölgeler ve Altyapı Geliştirme Bakanlığı yetkilileri tarafınca ülkenin alt ve üstyapı gereksinimlerine ilişkin güncel informasyon paylaşımında bulunulan görüşmede meydana gelen sunumların peşinden TMB üyesi şirket temsilcileri de firmaları ve faaliyetleri hakkında Ukrayna yetkililerine informasyon aktardılar.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )