Yeni bir emek harcama, toplumsal medya fenomenlerinin iyi mi para kazandığına ve “içerik üreticisi” ekonomisinin 2024’te iyi mi değişebileceğine yeni bir ışık tutuyor. “State of Creators” (Yaratıcıların Durumu) başlıklı rapor, toplumsal medyada paylaşım yaparak yılda 100 bin dolardan fazla kazanan iki bin içerik üreticisinin iş stratejilerini inceliyor. Araştırma, içerik üreticilerinin kurslar ve podcast’ler benzer biçimde dijital içeriklerden para kazanmasına destek olan Kajabi adlı platform tarafınca gerçekleştirildi.

Şirket, araştırmaya katılanlar içinde kendi içerik üreticisi müşterilerinin yer alıp almadığını belirtmiyor.

Velhasıl emek harcama neticeleri dijital içeriklerin, söz mevzusu içerikleri üretenler için para kazanmanın en kati yollarından biri olduğu fikrini destekliyor. İşte araştırmanın öteki en büyüleyici bulguları…

‘100 bin dolar’ barajını aşmanın en süratli yolu

Ankete katılan içerik üreticilerinin yüzde 75’i, finansal açıdan başarı göstermiş olmak için birden fazla gelir akışına gerekseme duyduklarını dile getiriyor; bu da ayakta kalmak için yalnızca toplumsal medya platformlarından gelen ödemelere güvenmedikleri anlamına gelmekte. Geçen yıl en oldukca hangi dijital ürünlerden para kazandıkları sorulduğunda en oldukca verilen yanıtlar şunlar oldu: Çevrimiçi kurslar, dijital indirmeler, abonelikler/üyelikler ve çevrimiçi danışmanlık/koçluk.

Altı haneli gelir elde eden içerik oluşturucuların yüzde 95’inin 1 milyondan azca takip edeni var

En oldukca kazanan içerik üreticileri için daha çok takipçi, daha çok gelir anlamına gelmiyor. Yalnız yüzde 5’inin 1 milyondan fazla takip edeni bulunurken yüzde 25’i ise 10 binden azca takipçiye haiz. Bu bulgular, çeşitlendirilmiş gelir akışlarından uygun şekilde para kazanmak için toplumsal medya yıldızı olmanıza gerek olmadığı anlamına da geliyor.

En oldukca kazanan içerik üreticilerinin yüzde 46’sı bir sendika fikrine sıcak bakıyor

Sendikalar, 2024’teki en mühim iki endişelerinin enflasyon ve platform oynaklığından meydana gelen etkisinde bırakır bulunduğunu söyleyen yüksek gelirli içerik üreticilerinin geçim kaynaklarının korunmasında bilhassa yararlı olabilir. İçerik üreticileri, tüm iş modellerini altüst edebilecek algoritma değişikliklerine ve hesaplarının askıya alınmasına karşı savunmasız ve kurulacak bir “içerik üreticileri birliği”, üyelerinin adil ücret, platform politikaları, içerik hakları ve daha fazlası mevzusunda pazarlık yapmasına destek olabilir.

Kajabi altı haneli meblağlar kazanan içerik üreticilerinin, düşük gelirli meslektaşlarına nazaran bir sendikanın sunabileceği istihdam standartlarını ve korumalara daha çok gerekseme duyduklarını dile getiriyor.

En oldukca kazanan içerik üreticileri YZ’yi öteki içerik üreticilerine gore iki kat daha çok kullanıyor

Suni zekâ üretken bir destek, dolayısıyla içerik üreticilerinin yüzde 29’u her gün, yüzde 43’ü ise her hafta minimum bir kez YZ’den yardım alıyor. Teknoloji normal olarak içerik üreticileri için büyük avantajlar sağlıyor ve bu çerçevede araştırmaya katılanların yüzde yüzde 73’ü, suni zekâ yardımıyla 2024’te işlerinde haftada 26 saatten fazla tutum edeceklerine inanıyor. Yüzde 56’lık bir kesim ise YZ araçlarının 2024’te tükenmişliği azaltmanın en iyi yollarından biri olacağını düşünüyor.


Elizabeth de Luna, Mashable’da editör / Metin Aktaşoğlu tarafınca Türkçeleştirildi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )