[ad_1]

Türkiye Cumhuriyeti hükumeti, KKTC hükumeti ile çok önemli bir ehliyet anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre ulusal sürücü belgelerinin karşılıklı olarak tanınması sağlanıyor. Yani burada aldığınız ehliyetin KKTC’de de geçerliliği olacak. Anlaşmayı imzalayan Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, törende önemli mesajlar verdi.

Tolga Atakan: “KKTC ve Türkiye arasında çok önemli bir adım atıyoruz bugün. KKTC sürüş ehliyetleri ile Türkiye Cumhuriyeti sürüş ehliyetinin, özellikle Türkiye’de eğitim, öğretim amacıyla bulunan KKTC vatandaşlarının; aynı şekilde KKTC’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sürüş ehliyetlerinin çevrilmesine yönelik bir anlaşma. Bu anlaşmayla son derece iyi ilişkiler içinde olan et ile tırnak içinde olan; yavru vatan-ana vatan ilişkilerinin pekiştirilmesi ve mağduriyetin ortadan kaldırılmasını hedefliyoruz.”

Süleyman Soylu ise şu ifadeleri kullandı: “Özellikle ben de sayın bakanın ülkemizde bulunmasından ve nihayete erdirdikleri bu anlaşmanın imzalanması aşamasına gelmesinden büyük bir mutluluk duyuyorum. Hem KKTC’deki vatandaşlarımız, hem Türkiye’deki vatandaşlarımızın karşılıklı olarak her iki noktadan özellikle bu ehliyet konusunda karşı karşıya kaldıkları mağduriyet böylece giderilmiş oldu. Ve her iki tarafta da bir ehliyet değişimi söz konusudur, karşılıklı tanıma söz konusudur. İnanıyorum ki yakın zamanda da hem KKTC Meclisi’nde hem TBMM‘de imzaladığımız anlaşma geçerek, hem bizim orayla ilişkili vatandaşlarımız karşılıklı olarak bu mağduriyet giderilecektir.”

Kaynak: Hürriyet

[ad_2]