Türkiye’den birçok uygulama yayıncısı geçen yıl başından bu yana Yandex Reklam Ağı’nı kullanmaya başladı. Yandex Ads İş Geliştirme ve Alan kişi Yöneticisi Orkun Kolso, bunun uygulama geliştiricilerin Rusça konuşulan bölgeden gelir elde etmeye yönelik etkili araçlara artan ilgisinin bir işareti olabileceğinin altını çizerek, “Uygulama yayıncıları, gelirlerini en üst düzeye çıkarmak için devamlı bir arayış içindeler ve reklam monetizasyonu da bir kural dışı değil. Uygulama geliştiricileri devamlı değişik reklam ağları, değişik reklam formatları (bannerlar, ödüllü reklamlar ve tam ekran reklamlar) ile denemeler yapıyor, A/B testleri gerçekleştiriyor, waterfall programlarıyla çalışıyor ve sırasıyla daha iyi sonuçlar elde etmek için SDK ve ads.txt dosyalarını güncelliyor” dedi.

Kolso, Türk uygulama geliştiricilerin uygulamalardan gelir elde etmek için kullanabilecekleri 5 ipucunu paylaştı:

Son olarak SDK sürümlerini kullanın

SDK’lar uygulama geliştirmeyi kolaylaştıran geliştirme araçları takımıdır. Reklam ağları, SDK’ları tertipli olarak güncelleyerek hataları düzeltir ve geliştiricilerin işini kolaylaştıran yeni araçlar ekler. Güncellemeleri zamanında yapılmazsa bu özellikleri kaçırılabilir. Mesela, Yandex Mobil Reklam SDK sürümü, mağazalar uygulamalarını tekrardan yayınlamadan reklam tasarımlarını denemeye olanak tanıyan bir vasıta olan DivKit’i kullanıma sundu. Yeni SDK sürümlerinde reklam ağı geliştiricileri, Google Play ve APP Store’un sürekli değişen gereksinimlerini de karşılamaya çalışıyor. Bu sayede uygulamanız kaldırılmaz, bu da SDK’ların güncel tutulması için mühim bir nedendir.

Birçok ağdan reklam görüntüleyin

Mediation platformları, değişik reklam sistemlerinden reklamları çeker ve görüntüler. Bir kere bağlandığınızda ağlar uygulamanızdaki reklam alanı için rekabet eder, bu da talebi ve geliri artırır. Yandex’in Mobil Mediation isminde kendi platformu bulunuyor. Her uygulamada en karlı seçeneğe ulaşıldığından güvenli olmak amacıyla değişik ağlardan gelen reklamların karşılaştırmasını yapar. Mobil Mediation, Yandex Reklam Ağı’na ek olarak AdMob, AppLovin, ironSource, Mintegral, Unity Ads ve myTarget dahil olmak suretiyle en popüler ağlarla beraber gelir. Ek olarak Yandex’in suni zeka tabanlı çözümü Easy Monetizasyon yardımıyla uygulama yayıncıları monetizasyon kurulumunu Yandex uzmanlarına bırakabilir ve reklamlardan maksimum gelir elde edebilirler. Bu çözüm, uygulamalarındaki reklam gelirlerini artırmayı amaçlayan sadece karmaşa kurulumla ve 14 ayrı reklam ağının detaylarıyla uğraşmak istemeyen yayıncılara hususi olarak tasarlandı.

Reklam ağlarını seçerken aşağıdakiler göz önünde bulundurulmalı:

– Coğrafya: Tüm ağlar değişik ülkelerde eşit derecede iyi performans göstermez. Hedef kitlenin bulunmuş olduğu yerde en iyi sonucu verenler seçilmeli.

– Reklamveren tabanı: Şüpheli reklam olmadığından güvenli olmak için hangi reklamverenin hangi ağı tercih ettiğini denetim edilmeli.

– Formatlar: Ağlar değişik formatlarda değişik şekilde çalışır ve hepsini desteklemeyebilir.

– eCPM: Planlama yapılmadan ilkin hedeflerin ne kadar gelir getireceği değerlendirilmeli ve öncelikler belirlenmeli.

Bağımsız emek harcamalar ve ölçümlemeler, değişik reklam ağlarının neler sunabileceğini ve bunlardan beklenebilecek geliri anlamaya destek olur. 2021 ve 2022 Appodeal Mobil Aplikasyon içi Reklamdan Gelir Elde Etme Performans Endeksi’ne gore Yandex Reklam Ağı, Doğu ve Batı Avrupa, Orta Doğu, Asya ve Latin ABD’daki uygulamalardan gelir elde etmeye yönelik en büyük ve en karlı ağlardan birisi.

Caching (Önbelleğe alma) mevzusunda dikkatli olun

Reklamları önbelleğe almak, sistemin bir reklamı işlemek ve yüklemek için zamanı olmadığından kullananların boş bir blok olarak gördükleri durumları azaltmaya destek verir. Sadece gösterilme olasılığı düşük olan ekranlarda fazlaca fazla önbelleğe alma reklamın etkinliğini azaltabilir. Mesela, kullanıcılar oyununuzda aynı anda 2-3 düzey birden atlıyorsa, reklamları 6-7 ekran için önbelleğe almaya gerek kalmamıştır. Bu reklam görünürlüğünün azalmasına niçin olur ve uygulamanız reklam sistemindeki önceliğini kaybedebilir. Önbellek almanın uygulamaya karşı değil uygulama için çalıştığından güvenli olmak için Yandex Partner Arayüzündeki ‘gösterme oranı’ ya da ‘gösterme oranı (görüntülenebilir)’ metriği yakından takip edilmeli. Eğer yüzde 20’nin altında kalırsa önbellekleme algoritmasını değişiklik yapmak düşünülebilir. Gösterimlerin oranı ne kadar yüksek olursa o denli iyi olur.

Fazlaca fazla kategori engellemeyin

Birçok uygulama sahibi, reklamlarının uygulamalarına uygun olduğundan güvenli olmaya çalışır. Rakiplerin reklamlarının engellenmesi yada evlatları hedefleyen bir uygulamada yetişkinlere yönelik içeriğin hariç tutulması benzer biçimde durumlarda bu iyi bir fikirdir. Sadece bu strateji geri tepebilir ve gelir yitirilmesine niçin olabilir. Mesela bir fitness uygulamasında yalnızca spor beslenmesi ve ekipmanlarına yönelik reklamlar gösterilmemeli. Kullanıcılar, otomobil ve emlak satın almaktan yabancı dil öğrenmeye ve ev onarımına kadar çeşitli mevzuları beğenebilir.

Bundan dolayı engellenen mevzulara dikkat edilmesini öneriyoruz.

Yandex Reklam Ağı’nda en yüksek CPM oranına haiz ilk 10 sektör:

● Emlak

● Eğitim

● Moda

● Perakende zincirleri

● IT ve telekomünikasyon

● Hukuk

● Ev eşyaları

● Yandex hizmeti

● Finansal sigorta

● Oyun

Uygulamanızın bu sektörlerle hiçbir ilgisi olmasa da bu sektörlere odaklanan reklamları göstermek geliri artırabilir.

Kullanıcı deneyimini reklamlarla bozmayın

Etkili monetizasyon, izlenme ve tıklanma sayısından daha fazlaca kullananların reklamı tıkladıktan sonrasında yaptıklarıyla ölçülür. Bundan dolayı banner’lar, kullanıcılar onlarla etkileşime geçmeye hazır olduklarında görünmelidir. Bir örnek vermek gerekirse, oyun seviyeleri içinde gösterilen banner’lar, kullanıcılar ekranı kapatırken gösterilenden daha çok dikkat çekecek ve daha kaliteli tıklamalar alacaktır.

En yüksek uygulama etkileşimi, kullanıcılara reklam görüntülemeleri karşılığında ek içerik yada oyun içi para birimi sunan ödüllü reklamlardan gelir.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )