Uyuşturucu ve alkol alan sürücülere ağır cezalar geliyor

Güvenlik Genel Müdürlüğü, Meclis’te kabul edilen yeni kanunla alkollü ya da uyuşturucu kullanarak trafiğe çıkan sürücülere getirilen yeni yaptırımları, 81 il teşkilatına gönderdi.

Düzenlemeye bakılırsa artık ehliyetsiz vasıta kullananlara anında 1.400 lira ceza kesilecek. Bundan önceki uygulamada bu sayı 300 ile 700 lira içinde değişiyordu. Uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen sürücüler ise 3 bin 600 lira para cezası ödeyecek.  Kazalara karışan, uyuşturucu ya da alkol kullandığı tespit edilen kişilerin ehliyetine el konulacak. Sürücülere alkolmetreye üfleme zorunluluğu getirilecek. Üflemeyenler, 2 bin lira yönetimsel para cezasına çarptırılırken, ehliyetleri de iki yıl süreyle alınacak.

TBMM’de kabul edilerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulan yeni kanuna bakılırsa, ehliyetsiz vasıta kullanan şahıslara bundan sonrasında yaptırımlar trafik polislerince uygulanacak. Mülki amire sevk raporu düzenlenmeyecek ve şahıslarla ilgili herhangi bir sevk işlemi yapılmayacak. Daha ilkin, şahısların ehliyetsiz yakalanmaları halinde nihai karar mülki amirler tarafınca veriyordu. Bununla beraber sürücü belgelerinin geri alınma işlemleri de tamamen polise devredilecek. Ehliyetini kaptıran sürücüler, mülki amirler yerine artık en yakın ilçe polis merkezlerine gidecek.

Kurallara uymayan sürücülere de ağır cezalar geliyor. Bu kapsamda sürücü belgesi olmadan vasıta kullanan şahıslara 1.407 lira ceza kesilecek. Ek olarak sürücü belgesiz kişilere yönetimsel para cezası kesilecek. Ek olarak aracını ehliyetsiz kişilere kullandırılan vasıta sahiplerine yönelik de bazı yaptırımlar devreye sokulacak. Bu kapsamda aracın plakasına da direkt 1.407 lira yönetimsel para cezası raporu düzenlenecek.

Daha ilkin hususi vasıta sahiplerine 0,50 promilin üstünde alkol kullanmaları halinde ceza kesiliyordu. Ek olarak bazı kişilerin tükettikleri besin maddelerinden dolayı kanında ve alkol metreye üflenmesinde 0,10 ile 0,20 içinde bir alkol oranı çıkıyordu. Artık sürücülerde 0,20 promil alkol tespit edildiğinde herhangi bir işlem yapılmayacak. Alkollü sürücülerle ilgili olarak da mühim değişimler yapılmış oldu. Buna bakılırsa, sürücüler kontrollerde alkol metreye mecburi olarak üfleyecek. Kabul etmemesi halinde alkolmetre aletinden reddetme çıktısı alınacak. Bu mevzuda tanzim raporu düzenlenerek minimum iki görevli tarafınca imzalanacak. Reddeden kişiye de imzalatılacak. İmzalamaması halinde imtina düşülecek. Bu kişiler hakkında hemen sonra 2 bin lira yönetimsel para cezası kesilecek. Sürücü belgesine iki yıl süreyle el konulacak. Ek olarak sürücü vasıta kullanmaktan men edilecek.

Uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücüler, 3 bin 600 lira para cezasına çarptırılacak. Sürücü belgelerine ise 5 yıl süreyle el konulacak ve adli işlem yapılacak. Uyuşturucu kontrolü yaptırmayan kişilere de 2 bin lira ceza kesilecek.