Maraşotu Uyuşturucu Kapsamına Alınmalı

Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşayan Cuma Akbalık(59), sigaradan kurtulmak için kullandığı Maraş otu nedeniyle sağlığından oldu. Sekiz çocuk babası Cuma Akbalık, gece rahat uyuyamıyor, gündüz de torunlarıyla sokağa çıkıp gezemiyor. Evinin bahçesine bile bakım yapamadığını söyleyen Cuma Akbalık, kimsenin Maraş otu kullanmasını istemiyor. Uzmanlar ise Maraş otunun zararının bilenenden daha fazla olduğunu belirterek, uyuşturucu kapsamına alınarak yasaklanması gerektiğini vurguluyor.

Cuma Akbalık, Maraş otu kullanmaya 27 yıl önce Atatürk Barajı inşaatında çalışırken başlamış. Arkadaşının tavsiyesi ile sigarayı bırakıp Maraş otuna başlayan Akbalık, yavaş yavaş bünyesinin bozulmaya başladığını söylüyor: “Dört sene önce kalp rahatsızlığım nedeniyle doktora gitmiştim. Doktor yaptığı testler ve çektiği filmlerin ardından bana kaç yaşımda olduğunu sordu. Ben 55 dediğimde, ‘Senin için 75’i gösteriyor, ne kullanıyorsun?’ diye sordu. Ben de anlattım. Doktor da kalbimde problem olduğunu söyledi. Ellerinden gelen her şeyi yapacakları dile getirerek, içimi derinden derine kemiren, kurutan, damarlarımı zayıftan Maraş otunu kesinlikle kullanmamamı söyledi. Fakat ben bay-pas ameliyatı olmama rağmen yine Maraş otunu kullanmaya devam ettim.”

PAMUĞUN İÇİNE KOYUP, DAMAĞIMIN ALTINA YERLEŞTİRİYORDUM

Maraş otunu pamuğun içine koyup, damağının altına yerleştirerek kullandığını anlatan Cuma Akbalık, “Damağımın altında 15 dakikada kadar beklettikten sonra atıyordum. Daha fazla bekletenler de oluyor. Daha fazla bekletenler kafayı buluyor.” diyor. Maraş otunun çok zararlı bir şey olduğunu ifade eden Akbalık, pişmanlığını şu sözlerle dile getiriyor: “Maraş otu sigaradan bin kat daha kötü bir şey. Ben kullandım, şimdi çok kötüyüm. Çok sevdiğim torunlarımla, bahçemle ilgilenemiyorum. Yürümekte dahi güçlük çekiyorum. Yediklerimden ve içtiklerimden bir şey anlamıyorum.”

MARAŞ OTU UYUŞTURUCU KAPSAMINA ALINMALI

Uzmanlar ise Maraş otunun uyuşturucu kapsamına alınmasını isteyerek, Maraş otunun etkilerinin bilinenden daha fazla olduğu belirtiyor. Maraş otu kullanımıyla beyne bol nikotin gittiğini ifade eden Adana Özel EPC Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kalp Cerrahı Opr. Dr. Aladdin Pekedis, zararının ise bilinenden daha fazla olduğunu vurguladı. Sigarının damarları tıkadığını, alkolün ise genişletip kalbi tahrip ettiğini, çürüttüğünü anlatan Pekedis, Maraş otunun kalp açısından sigara, alkol ve bütün kötü alışkanlıklardan daha zararlı olduğunu belirtti. Maraş otunun hem kalbin tamamını çürüttüğünü hem de damarları tıkadığını kaydeden Pekedis, “Maraş otunun kesinlikle uyuşturucu grubuna alınıp yasaklanması lazım. Nerede yapılıyorsa oraların kapatılması gerekiyor. Çok ucuz temin ediliyor, serbestçe satılıyor, yasaklama yok. Kahvelerde serbestçe satılıp kullanılıyor.” diye konuştu.

Diş Doktoru Said Nur Ramazanoğlu ise dudak ile dişler arasındaki bölgeye konularak ağızda uyuşmalara neden olan Maraş otunun; sinir, sindirim ve solunum sistemlerinde de zararlara yol açtığını kaydetti. Maraş otunun ağız florası denilen ağız sağlığını bozduğuna vurgu yapan Ramazanoğlu, “Bu nedenle ot kullanan kişilerin ağız problemleri vardır. Maraş otu, dişi tutan kemik ve diş etinde kızarıklıklara ve iltihaplanmalara yol açıyor. Bunun neticesinde de; kemik ve diş eti zayıflıyor, dişler önce sallanmaya daha sonra da dökülmeye başlıyor.” İfadelerini kullandı. Ramazanoğlu, otu kullananların yerlere tükürmesinin bile çevre sağlığını olumsuz etkilediği uyarısında bulunarak, Opr. Dr. Alaaddin Pekedis’e destek verdi.

Maraş Otu, Deli Tütün (Nicotiana rustica L) denilen bir tütün çeşidinin yapraklarının toz haline getirilerek meşe, ceviz veya asma çubuğundan elde edilen kül ile yarı yarıya karıştırılmasından elde ediliyor. Deli Tütün, Kahramanmaraş’ta yaklaşık 2 bin dönümlük bir alanda ekiliyor ve dönüme 300 kilo ürün alınıyor, yani 600 ton tonluk bir ürün söz konusu. Toplam kaç kişinin kullandığına dair bir bilgi yok ama 2 milyon civarında bir rakamdan söz ediliyor. Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz’deki illerde yoğun olarak kullanılıyor. Bir poşet 25-50 kuruş arası satılıyor ve bir poşet bir günlük kullanım için yeterli. Dolayısıyla çok ucuz. Öğrenciler bile kullanmaya başlamış, Kahramanmaraş Türkoğlu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin Maraş Otu kullanım alışkanlığına yönelik yaptığı TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması’nda sergilenmeye değer görülen araştırmada vahim sonuçlar ortaya çıkıyor. 496 öğrenci üzerinden yapılan araştırmaya göre bu öğrencilerden 100’ü Maraş Otu kullanıcısı. Bunların 58’i her gün, 22’sinin bazen, 20’si de sigara olmadığında ot kullandığını söylemiş. Araştırmaya katılan öğrencilerin 373’ünün arkadaşları arasında ot kullanıcısı olduğu öğrenilirken, 138’inin de ailesinde kullanıcı olduğu belirlenmiş. Maraş otunu deneyen 155 öğrenciden 100’ünün kullanmaya devam etmesi de dikkat çeken bir diğer sonuç oldu.

(Toplam: 127, Bugün: 1 )