Windows 11 Fotoğraflar uygulaması son zamanlarda Microsoft’un gözdelerinden. Geçtiğimiz sonbaharda, fotoğraf odaklı uygulamaya YZ temelli yeni özellikler gelmişti, arka plan bulanıklaştırma ve fotoğraf tanımalı arama bunlar arasındaydı.

Microsoft, Çarşamba günü yapmış olduğu izahat ile Windows 11 Fotoğraflar uygulaması için yeni bir özelik daha duyurdu ve bu özellik macOS ve Chromebook kullanıcılarını kıskandıracak cinsten.

Windows 11 Fotoğraflar uygulaması artık nesneleri silebilecek

Bunu çoğumuz yaşadık. Geçmişte çektiğimiz fotoğraflara bakarken, birden fotoğrafı “iğrenç ettiğini” daha evvel fark etmediğimiz bir objeyi görürüz.

Köpeklerinizin fotoğrafında yabancı bir objeyi görmek istemiyorsanız, Windows 11 yanınızda
Credit: Microsoft

Mesela, oldukça etkisinde bırakan bir duvar resminin önünde duruyorsunuz, sadece yerde dikkat dağıtan objeler bulunuyor. Bunlardan kurtulabilmek için, muhtemelen üçüncü parti bir fotoğraf işleme uygulamasına gerekseme duyardınız.

Artık ona ihtiyacınız yok.

Windows 11 Fotoğraflar uygulaması artık kullananların istemedikleri obje ve fotoğraflardaki öteki hataları silebiliyor. Bunu icra eden özelliğin adı ise “Generative Erase – Üretici Silgi”. Yalnız silmek istediğiniz “hatayı” seçin ve fotoğraftan yok olmasını izleyin.

Windows 11 Fotoğraflar uygulaması, işletim sistemindeki güncelleme alan tek yaratıcılık temeli, evvel yüklenmiş uygulama değil. Clipchamp da yeni bir YZ destekli özelliğe haiz oluyor. Video işleme uygulaması “Sessizlik Yok etme” olarak çevirebileceğimiz “Silence Removal” aracı ile, ses dosyalarındaki acayip, istemeyeceğiniz sessiz anları temizleyebiliyor.

Üretici Silgi Windows 11’e yakında gelecek, sadece Windows Insider Program’a şimdiden geldiğini belirtmekte yarar var. Clipchamp’ın sessizlik temizleme aracı ise Windows 11’ın son olarak gelen güncellemesi ile kullanıma sunuldu bile.


Kimberly Gedeon’ın haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )