Popüler işletim sistemi Windows 11’in sıradaki büyük güncellemesi, fotoğraf ve belge paylaşımında iyileştirmeler, Snap Düzeni’nde ince ayarlar ve Widget’lara çeşitli değişimler barındıracak.

Microsoft güncellemede CoPilot ve bilhassa içerik üreticilerin kullandığı Fotoğraflar ve Clipchamp uygulamalarında çeşitli değişimler de yapmış oldu. Sadece bizim odaklanacağımız yenilikler, Windows 11 deneyimini genel olarak iyileştirenler olacak.

PC’nize kısa sürede gelecek 7 yeni Windows 11 özelliği

  • Telefonunuzu web kamerası olarak kullanın. Microsoft’a nazaran Windows 11 kullanıcıları, tüm video konuşma uygulamalarında Android telefonlarının kameralarını web kamerası olarak kullanma seçeneğine haiz olacak.
  • Snap Düzeni artık daha akıllı. Windows 11 kullanıcılarının birden oldukca pencereyi ekrana istedikleri düzende yerleştirmelerini elde eden sevilen özellik Snap Düzeni, artık “kişiselleştirilmiş seviye önerileri” de sunacak. Bu sayede uygulamalarınızı daha süratli şekilde ekrana yerleştirebileceksiniz.
  • Daha ‘odaklı’ Widget’lar. Yeni Windows 11 güncellemesi, daha odaklı Widget ortamı oluşturmanıza izin verecek. Microsoft’un açıklamasına nazaran Widget’ları değişik ve spesifik kategoriler olarak organize edebileceksiniz.
  • Üçüncü parti uygulamalarla içerik paylaşın. Windows 11, dosya paylaşım seçeneklerini Snapchat ve Instagram benzer biçimde uygulamalara da sunuyor.
  • Ses erişimi iyileştirmeleri. Bilgisayarınızı sesle denetim etmenizi elde eden Windows 11 özelliği “ses erişimi”, şimdi daha çok dil desteği sunacak. Ek olarak çoğunlukla kullanılan sesli komutlar için hususi ses kısayolları da oluşturabileceksiniz.
  • Ekran Okuyucusu’na değişimler. Windows 11’de ekranda yazılanları okumaya yarayan Ekran Okuyucusu, artık organik ses profillerini indirmeden ilkin kontrol etmenize izin verecek. Ek olarak Microsoft’un iddiasına nazaran Okuyucu’nun görsellerdeki metinleri tespit etme kabiliyeti de iyileştirildi. Son olarak da okuyucu, Microsoft Word dosyalarındaki yorum ve işaretçileri de duyuracak.
  • Kablosuz ekrana bağlanma iyileştirildi. Yakındaki bir ekrana kablosuz olarak içinde ne olduğu yansıtmaya yarayan özellik artık size etrafta yansıtılabilir bir ekran olduğunda bildirim gönderecek. Bununla beraber menüden ekran bulmanızı kolaylaştıracak.

Tüm bu yeni özelliklerin, Nisan 2024’te geniş kitlelere dağıtılması hedefleniyor. Sadece bazı özelliklerin önizleme versiyonlarında sunulmasına da kati gözle bakılıyor.


Kimberly Gedeon’un haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )