Siz de eskiden “Twitter” olarak malum toplumsal medya platformunun yeni halinden memnun olmayanlardan mısınız? Kısa metin tabanlı toplumsal medya gönderilerinizi koyacak yer mi aramıştınız?

Eğer eski adıyla “Twitter” olan X’in yerine rakip bir platform arıyorsanız, Bluesky tam size bakılırsa, fakat davetiyeniz var ise. Her neyse ki Bluesky, uzun süredir yalnız davetiyeyle kabul etmiş olduğu yeni üyeleri artık herhangi bir davetiye gerektirmeden alıyor.

İsteyen hepimiz şimdi gidip bir Bluesky hesabı açabilecek.

Her insana açık bir Bluesky Twitter’la yarışabilir mi?

Şimdilerde X olarak malum Twitter, Elon Musk’ın satın alımının peşinden birçok toplumsal ağ kullanıcısı, çeşitli rakip platformlara geçmişti. Bu rakipler içinde iki tanesi ön plandaydı: Meta’nın desteklediği ve Instagram’ın destek uygulaması konumundaki Threads ve tamamen yeni bir hizmet olan Bluesky.

Bluesky ilk başta acayip bir rakip benzer biçimde görünüyordu. Bundan dolayı halihazırda oldukça kuvvetli iki rakibe karşı savaşım veriyordu. Yeni platformun iOS uygulaması bile, Ekim 2022’de yayına alınmasından sonraki Şubat ayında kullanıcılara sunulmuştu.

Sadece Bluesky’ın rakiplerine bakılırsa iki özelliği bulunuyor: merkeziyetçi olmama çevresinde kurulan bir topluluk ve oldukça daha önemlisi de eski Twitter’a olan bağları. Twitter kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey, uygulamayı destekleyen en mühim adlardan. Hatta Musk Twitter’ı almadan ilkin firmanın yapmış olduğu son aksiyonlardan biri de, Bluesky’a 13 milyon dolar fon ayırmak olmuştu. Bluesky bununla beraber öteki toplumsal medya platformlarının aksine, kamuoyu yararına kurulmuş bir yapı olarak kayıtlı bulunuyor.

Yalnız davetle kullanılabildiği sırada Bluesky’da neler yaşanıyordu?

Musk’ın X’e dönüştürmesi esnasında kullanıcılar, yeni bir toplumsal medya yuvası bulmak amacıyla Bluesky çağrı kodu arıyorlardı. Bu sayede Bluesky, neredeyse 3 milyondan fazla kullanıcıyı kendine çekmeyi başardı.

X’te yaşananlara bağlı olarak Bluesky’a olan ilgi de geçtiğimiz yıl süresince artıp azalmaya devam etti. Bununla beraber içerik moderasyonu mevzularıyla ilgili yeni platformun da kendi problemleri de yaşanıyordu.

Bluesky CEO’su Jay Graber da yapmış olduğu açıklamada, Bluesky’ı halka resmi olarak sunulmasının bu kadar uzun sürmesinin sebebi olarak, belirli moderasyon özelliklerini tamamlamak ve altyapının stabil olduğuna güvenli olmak bulunduğunu söylüyordu.

Bluesky için her şey oldukça mu geç?

Sadece bazıları Bluesky’ın başta hepimiz X’ten soğumuşken devreye girmemesini ve bu sırada davetiye konusunu ortadan kaldırmamasını büyük bir hata olarak görüyor. Meta geçtiğimiz Temmuz ayında Threads’i sunmadan ilkin Bluesky’ın en mühim X rakibi olması, kim bilir anlamlı bir adım olacaktı. Sadece aylık 100 milyon kullanıcıyla Threads, şu anda X’in en büyük rakibi konumunda.

Gene de Bluesky, etken bir kullanıcı tabanıyla çeşitli topluluklarda popülerliğini tertipli olarak artırmaya devam ediyor. Şimdiyse davetiyelerin sonlanmasıyla beraber Bluesky’ın bu iki dev platforma karşı iyi mi performans göstereceği merak mevzusu.


Matt Binder’ın haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )