Apple’ın yeni M3 yongalı Mac ve MacBook’ları piyasaya çıkalı bir tek 6 ay oldu. MacBook Air M3 modelleri daha hemen hemen geçtiğimiz ay gönderilmeye başlandı. Hatta bazı masaüstü modeller bile hemen hemen M3 işlemci güncellemesini almadı.

Sadece Apple’ın yeni nesil yonga seti M4’le ilgili dedikodular başlamış durumda.

Bloomberg’den Mark Gurman’a gore Apple, M4 üretimi için hazır ve şirket bu yongaları Apple’ın suni zeka (YZ) odağına uygun şekilde hazırlıyor.

M4 ile şu ana kadar bildiklerimiz

Apple meraklıları artık Apple’ın yongaları her yıl değişik versiyonlarla sunuluyor. Görünüşe gore M4’te de durum bu.

Gurman’a gore giriş seviyesi M4 çipi (şu an kod adı Donan), Apple’ın giriş seviyesi bilgisayarlarında yer alacak. Bunlar içinde Mac mini ve MacBook Pro’nun giriş modelleri de bulunuyor. Daha kuvvetli olan ve orta düzey versiyonu olan Brava ise daha pahalı ve üst düzey MacBook Pro ve Mac mini modellerinde bulunacak. En kuvvetli M4 çipi olan Hidra ise Apple’ın en kuvvetli bilgisayarı Mac Pro’ya ayrılacak.

Apple’ın masaüstü bilgisayar Mac Pro, en pahalı ve minimum satan model olmasına karşın, en üst düzey işlem gücüne haiz olmak isteyen profesyonelleri hedefliyor. Bu kullananların işine yaraması için Apple şu anki Mac Pro’daki 192GB belleği, M4’lü Mac Pro’da 512GB’a yükseltmeyi planlıyor.

Buna gore de Apple’ın Mac mini ve Mac Pro arasındaki modeli Mac Studio ortadan kalkacak. Gurman’a gore Apple hala piyasaya sürülmemiş bir M3 modeliyle M4 Brava çipinin yanında Mac Studio’yu kontrol ediyor. M4’lü bir Mac Studio’nun piyasaya en erken 2025’te çıkması planlanıyor. Doğrusu Apple’ın M3’lü bir Mac Studio’yu piyasaya çıkarması ya da M2’li Mac Studio’yu bir yıl daha piyasaya tutması içinde tercih yapacağı düşünülüyor.

Mac Studio’nun yanında 2025 yılı bununla birlikte M4 Mac Pro ve MacBook Air modellerinin de piyasaya çıkması ihtimaller içinde yıl olarak görülüyor.

Eğer M4’lü bir Mac sahibi olmak istiyorsanız, şu anki planda M4’lü MacBook Pro, iMac ve Mac mini’leri bu senenin sonuna doğru görmüş olacaksınız. M3’lü MacBook Pro ve iMac 2023 yılının Ekim ayında duyurulmuştu. Doğrusu M4’le ilgili duyurunun da bu senenin Ekim ayında yapılması ihtimaller içinde.

Apple’ın YZ mevzusunda rakipleri Microsoft ve Google’ın duyuru açısından geride kalmış olduğu ortada. Şirket bundan dolayı rakiplerine yetişmeyi planlıyor ve önümüzdeki haziran ayında düzenlenecek WWDC etkinliğinde YZ ile ilgili duyurular yapılması planlanıyor. Bununla beraber M4’le ilgili de ilk detayları orada alma ihtimalimiz bulunuyor.

YZ yarışında rakiplerini yakalamnın yanında Gurman, Apple’ın M4’le beraber bilgisayar modellerini de canlandırma amacı bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Mac satışları %27 düşüş yaşamış ve yeni M3 modeller, M2’li varyantlarından çok da fazla değişik değildi.


Matt Binder’ın haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )